İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-15 EYLÜL 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, geçtiğimiz haftaki Ramazan Bayramı tatili nedeniyle bültenimizi iki haftayı da kapsayacak şekilde, daha çok habere yer vererek sizlerle buluşturuyoruz.

Devamını Oku

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ İÇİN HALK OYLAMASI YAPILDI

23 Mart 2010 tarihinde AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu Anayasa Değişikliği Paketi, 12 Eylül 2010, Pazar günü yapılan halk oylamasında yüzde 58 “evet” oyuyla kabul edildi.

Devamını Oku

KEMAL KILIÇDAROĞLU REFERANDUM SONRASI BRÜKSEL’İ ZİYARET ETTİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 15 Eylül 2010 tarihinde Brüksel’e giderek temaslarda bulundu.

Devamını Oku

AİHM, HRANT DİNK DAVASI İLE İLGİLİ KARARINI AÇIKLADI

Strazburg`daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 14 Eylül 2010 tarihinde, Hrant Dink’in kendisi tarafından, ölümünden birkaç gün önce Mahkeme’ye taşınan dava hakkındaki kararını açıkladı.

Devamını Oku

GAYRİRESMÎ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI -GYMNICH- TOPLANTISI BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Dışişleri Bakanlarını bir araya getiren gayriresmî AB Dışişleri Bakanları -Gymnich- Toplantısı 10–11 Eylül 2010 tarihlerinde, Brüksel’deki Egmont Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Devamını Oku

FRANSA’DA PEÇE YASAĞI OYBİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Fransa’da kamuya açık yerlerde yüzü örten giysi giyilmesini yasaklayan yasa tasarısı Senato Genel Kurulunda 246 evet, 1 hayır oyuyla kabul edildi.

Devamını Oku

BELÇİKA’DAKİ HÜKÜMET KRİZİ DEVAM EDİYOR

Belçika’da yaşayan Flaman ve Valon toplumları arasındaki anlaşmazlığa dayanan siyasi kriz 3 aydır süregelen yeni bir koalisyon hükümeti kurma çalışmalarına rağmen aşılamadı.

Devamını Oku

DİMİTRİS DRUÇAS GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİ’Nİ ZİYARET ETTİ

Yunanistan başbakanı Yorgo Papandreu kabinesinde değişiklik yaparak, vekili olarak görev yapan Dimitris Druças’ı Dışişleri Bakanlığı görevine atadı. Druças, T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla olan iyi diyaloglarıyla da biliniyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU MAKEDONYA İSİM ANLAŞMAZLIĞINDA KARARA VARILMASINI İSTEDİ

9 Eylül’de Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov ile görüşen Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso Yunanistan ve Makedonya arasında 19 yıldır süregelen isim anlaşmazlığı sorununda artık son karara varılması gerektiğini dile getirdi.

Devamını Oku

KIBRIS’TA TARAFLAR ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Kıbrıs’ta 8 ve 10 Eylül tarihlerinde Türk ve Rum tarafları arasında çözüme yönelik görüşmeler gerçekleştirildi.

Devamını Oku

ALMANYA VE FRANSA 2013 SONRASI DÖNEMDE ORTAK TARIM POLİTİKASI İÇİN ORTAK POZİSYON BELGESİNİ AÇIKLADI

14 Eylül Salı günü Alman ve Fransız Tarım Bakanları, OTP’nin 2013 sonrası yeniden yapılandırılması sürecinde ülkelerinin takip edeceği “Almanya ve Fransa’nın 2013 sonrası dönemde güçlü bir OTP yaratılması için Ortak Pozisyon Belgesi”ni açıkladı.

Devamını Oku

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ VE KALKINMA ÖRGÜTÜ – OECD - 2010 TÜRKİYE RAPORU YAYIMLANDI

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (Organization for Economic Co-Operation and Development - OECD) 2010 yılı Türkiye ekonomisine ilişkin araştırma raporu 15 Eylül 2010 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

AB’NİN MALEZYA VE GÜNEY KORE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMALARI’NA İLİŞKİN SON GELİŞMELER

Avrupa Birliği’nin, Ekim 2010’da Malezya ile Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalamak için müzakerelere başlaması bekleniyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “ÖGER TOURS”UN SATIŞINI ONAYLADI

Avrupa Komisyonu Almanya’da kurulu “Öger Tours GmbH”nın İngiliz “Thomas Cook Group plc.” tarafından satın alınmasını onayladı.

Devamını Oku

KONSEY DOĞALGAZIN TAŞINMASINA İLİŞKİN ŞEFFAFLIK KURALLARINI ONAYLADI

Avrupa Birliği Konseyi 13 Eylül 2010 tarihinde doğalgaz iletim şebekesine erişim koşullarını düzenleyen 715/2009 sayılı Tüzük’te yapılmak istenen değişiklikleri onayladı.

Devamını Oku

AB SERA GAZI EMİSYONLARININ DÜŞTÜĞÜNÜ AÇIKLADI

Avrupa Çevre Ajansı tarafından son açıklanan veriler, 2009 yılında Avrupa Birliği’nde sera gazı emisyonlarının azaldığını gösteriyor.

Devamını Oku

THILO SARRAZİN GÖREVİNDEN İSTİFA ETTİ

Bir önceki İKV bülteninde de değinildiği gibi, Alman Merkez Bankası (Bundesbank) Yönetim Kurulu üyesi olan Thilo Sarrazin’in kaleme aldığı "Almanya Kendini Yok Ediyor" (Deutschland schafft sich ab: Wie wir unser Land aufs Spiel setzen) başlıklı kitabında, Türkler’i ve Müslümanlar’ı hedef alan ırkçı söylemlerin bulunması sonucunda, Bankanın Yönetim Kurulu, oybirliği ile Sarrazin’in görevinden alınmasına karar vermişti.

Devamını Oku