İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-26 EYLÜL 2010

AB’DEN TÜRKİYE’YE KARKAS ET İTHALATINA İZİN ÇIKTI, HAYVANSAL ÜRÜNLERE UYGULANAN GÜMRÜK VERGİSİ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

2010 yılı başından itibaren gündemin üst sıralarındaki yerini koruyan et ithalatı konusu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın aldığı ithalat izni kararının ardından yeni bir ivme kazandı. Bakanlık yaptığı açıklamada Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (World Organisation for Animal Health - OIE) ve Bakanlığın belirlediği sağlık şartlarına uygun taze soğutulmuş ve dondurulmuş karkas formundaki etlerin ithalatına 31 Aralık 2010 tarihine kadar izin verildiğini belirtti.

Nisan ayında başlayan Et ve Balık Kurumu’nun yaptığı canlı hayvan ithalatı ihalelerinin, et fiyatlarında beklenen düşüşü sağlayamadığı, et piyasasında arz ve talep dengesinin ve fiyat regülasyonu için karkas et ithalatı yoluyla müdahalenin gerekli görüldüğü Bakanlık açıklamasında vurgulandı. OIE’nin AB’deki hayvan sağlığı durumunu ithalat yapılabilir ülkeler ve bölgeler kategorisinde değerlendirdiği belirtilen Bakanlık açıklamasında, böylelikle AB’den kırmızı karkas et ithalatı konusunda herhangi bir sağlık çekincesinin olmadığının da altı çizildi. Bununla birlikte AB’den ithalata izin verilmesiyle birlikte Türkiye, AB ile hayvansal ürün ticaretini düzenleyen Ortaklık Konseyi’nin 1/98 sayılı Gümrük Birliği kararındaki taahhütlerini yerine getirme imkânı da bulacak.

Bakanlık tarafından açıklanan ithalat izni kararının ardından, küçükbaş hayvan ve karkas et ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranları Bakanlar Kurulu kararı ile indirildi.  Alınan karara göre, kasaplık hayvan ithalatında daha önce yüzde 40 olarak uygulanan gümrük vergisi oranı yüzde 30’a indirildi. 1 Ocak 2011’e kadar, 1 yaşında veya daha küçük kuzuların ithalatında yüzde 135 olan gümrük vergisi oranı yüzde 20’ye, karkas ve yarım karkasın gümrük vergisi oranları yüzde 225’ten yüzde 30’a, kasaplık olanların gümrük vergisi oranları da 1 Nisan 2011’e kadar yüzde 135’ten yüzde 30’a düşürüldü. Ağırlığı 80 kilogramı geçmeyen küçükbaş hayvanların ithalatında da yüzde 135 olan gümrük vergisi, 1 Nisan 2011 yılına kadar yüzde 20’ye indirildi. Bu arada Tarım ve Köyişleri Bakanlığı yetkilileri, Avrupa Birliği ile Haziran ayında müzakerelere açılan Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı başlığı için açılış kriteri olan ve yoğun çabalar sonucu gerçekleştirilen Trakya bölgesinin şaptan ari statüsünün korunabilmesi için gümrük vergilerinin düşürülmesinin büyük fayda sağlayacağını belirtti.