İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-26 EYLÜL 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Her zamanki gibi eylül ayı ortalarına geldikçe gündem yoğunlaşmaya başladı. Bu yıl, geride bıraktığımız yıllardan farklı olarak, referandum heyecanı sebebiyle ağustos ayı da bir hayli hareketli geçti.

Devamını Oku

AB KONSEYİ 16 EYLÜL 2010 TARİHİNDE BRÜKSEL’DE TOPLANDI

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Devlet ve Hükümet Başkanları, 16 Eylül 2010 tarihinde, Konsey Başkanı Herman Van Rompuy’un davetiyle Brüksel’de bir araya geldiler.

Devamını Oku

REFORM İZLEME GRUBU’NUN 22’NCİ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reform İzleme Grubu’nun 22’nci Toplantısı, 17 Eylül 2010 tarihinde Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

“TÜRKİYE İLE TİCARİ VE EKONOMİK İLİŞKİLER” BAŞLIKLI RAPOR AVRUPA PARLAMENTOSU’NDA KABUL EDİLDİ

Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Üyesi Türk asıllı Bulgar parlamenter Metin Kazak tarafından hazırlanan “Türkiye ile Ticari ve Ekonomik İlişkiler” başlıklı rapor ve buna ilişkin karar tasarısı Parlamento’nun 21 Eylül tarihli oturumunda yapılan oylama sonucu kabul edildi.

Devamını Oku

AB, GÜNEY KORE İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NI İMZALAMA YOLUNDA

Mayıs 2007’den beri taraflar arasında yürütülen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakereleri 15 Ekim 2009 tarihinde parafe edilen anlaşma ile tamamlandı.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL, BM 65’İNCİ GENEL KURUL GÖRÜŞMELERİ’NE KATILMAK ÜZERE NEW YORK’A GİTTİ

23–30 Eylül 2010 tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek Birleşmiş Milletler (BM) 65’inci Genel Kurul Görüşmeleri başladı. BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı’nın Türkiye olduğu toplantılara BM üyesi 192 ülke katılıyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 65’inci Dönem BM Genel Kurul görüşmelerinde Türkiye’yi temsil etmek üzere, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ile birlikte New York’a gitti.

Devamını Oku

“AKİL ADAMLAR”, TÜRKİYE’DE TEMASLARDA BULUNDU

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecine destek vermek amacıyla kurulan ve kamuoyunda “Akil Adamlar” olarak da bilinen Bağımsız Türkiye Komisyonu üyeleri, 14 Eylül 2010 tarihinde, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye geldi.

Devamını Oku

İSVEÇ’TE GENEL SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

19 Eylül 2010 tarihinde İsveç’te gerçekleştirilen genel seçimleri, iktidardaki Fredrik Reinfeldt başkanlığındaki 4 ortaklı koalisyon partileri kazandı.

Devamını Oku

AB’DE İSTİHDAMIN 2010’UN İKİNCİ ÇEYREĞİNDE SABİT KALDIĞI AÇIKLANDI

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın 16 Eylül’de açıkladığı verilere göre, Avro Alanı’nda (EA16) ve AB üyesi 27 ülkede (AB27) istihdam edilen kişi sayısı, 2010’un ikinci çeyreğinde, önceki çeyrekle karşılaştırıldığında değişmedi.

Devamını Oku

AB’NİN MERKEZ SAĞI BUDAPEŞTE’DE BULUŞTU

Avrupa Parlamentosu Merkez Sağ Grubu, Avrupa Halkı Partisi’nin (European People’s Party -EPP) önderliğinde, birçok AB uzmanı ile birlikte AB’nin geleceğini tartışmak için 16 – 18 Eylül 2010 tarihlerinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir araya geldi.

Devamını Oku

AB’DEN TÜRKİYE’YE KARKAS ET İTHALATINA İZİN ÇIKTI, HAYVANSAL ÜRÜNLERE UYGULANAN GÜMRÜK VERGİSİ ORANLARI DÜŞÜRÜLDÜ

2010 yılı başından itibaren gündemin üst sıralarındaki yerini koruyan et ithalatı konusu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın aldığı ithalat izni kararının ardından yeni bir ivme kazandı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU E-TİCARETİ GELİŞTİREN 6 EYLEM ALANI BELİRLEDİ

Avrupa Parlamentosu, sanal (online) iç piyasayı canlandırmayı ve tüketicilerin güvenini kazanmayı amaçlayan raporu 21 Eylül’de kabul etti.

Devamını Oku

İNTERNET ÜZERİNDEN SATILAN BİLETLERLE İLGİLİ YAŞANAN SORUNLARA KARŞI AB GENELİNDE SORUŞTURMA AÇILDI

İnternet üzerinden satılan biletlerde (kültür, sanat ve spor faaliyetleri) yaşanan sorunları gündeme getirmek amacıyla Avrupa Birliği genelinde soruşturmalar açıldı.

Devamını Oku

TEK AVRUPA HAVA SAHASI AR-GE SEMİNERİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, havacılık sektörünün en önemli aktörlerini Türkiye’de buluşturan Tek Avrupa Hava Sahası Hava Trafik Yönetimi Araştırmaları (Single European Sky ATM Research - SESAR) Ar-Ge Seminerleri 22–23 Eylül 2010 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi.

Devamını Oku