İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 EYLÜL-3 EKİM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geride bıraktığımız hafta AB’ye katılım müzakerelerinde beşinci yılımızı tamamlamış olduk. Hatırlanacağı üzere 16–17 Aralık 2004 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Zirvesi’nde Türkiye ile müzakerelerin 3 Ekim 2005 tarihinde başlamasına karar verilmişti.

Devamını Oku

AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI GAYRİRESMÎ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB Ekonomi ve Maliye Bakanları Gayriresmî Toplantısı (ECOFIN) 30 Eylül–1 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE – AB KATILIM MÜZAKERELERİNİN BEŞİNCİ YILINA İLİŞKİN BİR PANEL DÜZENLENDİ

“Tren Nasıl Rayda Kalabilir?” başlıklı panel Alman, Heinrich Böll Stiftung Derneği İstanbul Temsilciliği ile İstanbul Politikalar Merkezi’nin işbirliğinde Türkiye’nin AB ile katılım müzakerelerinin beşinci yılı dolayısıyla 1 Ekim Cuma günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DEKİ AB SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İŞBİRLİĞİ ÇALIŞTAYI GERÇEKLEŞTİ

Avrupa Birliği Politikaları Enstitüsü, “Avrupa Birliği Sivil Toplum Kuruluşları İşbirliği Çalıştayı”nı 18 – 19 Eylül 2010 tarihlerinde Yalova’da düzenledi.

Devamını Oku

AVRUPA’DA KEMER SIKMA POLİTİKALARI PROTESTO EDİLDİ

29 Eylül 2010 Çarşamba günü, pek çok Avrupa başkentinde, küresel krizle mücadele için hükümetler tarafından alınan kesinti önlemlerine karşı eşzamanlı yürüyüşler düzenlendi.

Devamını Oku

LETONYA’DAKİ SEÇİMLERİ HÜKÜMETTEKİ MERKEZ SAĞ PARTİ KOALİSYONU KAZANDI

3 Ekim 2010 tarihinde Letonya’da gerçekleştirilen genel seçimleri Başbakan Valdis Dombrovskis’in liderliğindeki merkez sağ parti koalisyonu kazandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU EKONOMİK YÖNETİŞİM ALANINDA ÖNEMLİ MEVZUAT DÜZENLEMELERİ İÇEREN BİR PAKET SUNDU

Avrupa Komisyonu, başta Avro Alanı olmak üzere, AB’de bütçesel ve makro ekonomik gözetim ve denetimi güçlendirecek olan, dört direktifle iki tüzüğü kapsayan mevzuat paketini 29 Eylül’de sundu. Komisyon Başkanı José Manuel Barroso, hazırlanan ekonomik yönetişim paketinin, İstikrar ve Büyüme Paktı’nın kabulünden bu yana AB’nin ekonomik yönetişiminde en önemli aşamayı temsil ettiğini belirtti.

Devamını Oku

UKRAYNA ENERJİ TOPLULUĞU’NA KATILDI

24 Eylül 2010 tarihinde Skopje’de düzenlenen Bakanlar Konseyi’nde Avrupa Komisyonu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Fabrizio Barbaso, Ukrayna Enerji Bakanı Yuriy Boyko ve Eski Yugoslav Makedonya Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı’nın imzaladığı protokolle Enerji Topluluğu’na katıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN YAYIMLADIĞI RAPORA GÖRE PERAKENDECİLERİN DAHA YEŞİL BİR TÜKETİMİ HEDEFLEYEREK ÜSTLENDİKLERİ SORUMLULUKLAR OLUMLU SONUÇLAR VERMEYE BAŞLADI

Avrupa Komisyonu, 22 Eylül 2010 tarihinde, daha yeşil bir çevre amacıyla bazı perakendeciler tarafından üstlenilen gönüllü yükümlülüklerin Avrupa’da iyi sonuçlar vermeye başladığını gösteren bir rapor yayımladı.

Devamını Oku