İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
27 EYLÜL-3 EKİM 2010

AVRUPA’DA KEMER SIKMA POLİTİKALARI PROTESTO EDİLDİ

29 Eylül 2010 Çarşamba günü, pek çok Avrupa başkentinde, küresel krizle mücadele için hükümetler tarafından alınan kesinti önlemlerine karşı eşzamanlı yürüyüşler düzenlendi. Avrupa Sendikaları Konfederasyonu’nun eylem çağrısıyla gerçekleşen protestoların en büyüğü, yaklaşık 100 bin kişinin başlıca AB kurumlarına yürüdüğü Brüksel’de yapıldı. Bu yürüyüşe Avrupa’nın pek çok ülkesinden işçiler de katıldı. Ayrıca, Madrid, Dublin ve Varşova’da da gösteriler gerçekleştirildi.

Gösterilerde, çeşitli sendikalara bağlı Avrupalı işçiler, küresel kriz nedeniyle kamu harcamalarında kısıtlamalara gidilmesinden gördükleri zarara tepkilerini ortaya koydular. Konfederasyon, krizden en çok etkilenen kesimin Avrupa’daki işçiler olduğunu belirtirken, diğer Avrupa ülkelerinde de benzer eylemler düzenlenmesi yönünde bir çağrıda bulundu.

Yunanistan ve İrlanda’da işsizliğin son on yılın en yüksek düzeyine ulaşması ve İspanya’da işsizlik oranının son üç yıl içinde iki katına çıkmış olması Avrupa’da konuya duyulan hassasiyeti artırmakta. Planlanan tasarrufların işsizliğin daha da artmasına sebep olacağını ve ekonomik büyümeyi engelleyeceğini düşünen işçiler, bu çerçevede, “daha sosyal bir Avrupa” taleplerini dile getirdiler. Birçok Avrupalı sosyalist partilinin protestoya katılarak işçilere destek vermesi de mitinge güç katan bir etmen olarak yorumlandı.