İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 EKİM 2010

AVRUPA BİRLİĞİ VE GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NI İMZALADI

İki yıl süren bir müzakere sürecinin sonunda,  Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ile AB Konseyi’ni temsilen Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ve Güney Kore Ticaret Bakanı Kim Jong-hoon, 6 Ekim 2010 tarihinde AB ve Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nı Brüksel’de imzaladı. Söz konusu ticari anlaşmanın 1 Temmuz 2011 tarihinde yürürlüğe girmesi bekleniliyor.

Yürürlüğe girmesi için Serbest Ticaret Anlaşması’nın Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Ayrıca Bakanlar Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun otomotiv sanayi alanında uygulanacak korunma önlemine ilişkin etraflıca tartışıp bir karara varmaları gerekiyor. Güney Kore ile yapılan Serbest Ticaret Anlaşması Avrupa Birliği’nin şu ana kadar imzaladığı en önemli ikili anlaşma niteliğini taşıyor. Bir diğer önemli STA olan Avrupa Birliği ve Malezya arasındaki anlaşma için de müzakereler resmi olarak başlatıldı. İlk defa kamu alımları konusunun ele alınması nedeniyle Malezya ile yapılacak STA’nın Avrupa Birliği için önemi artıyor.

Güney Kore ve AB arasındaki STA’ya ilişkin daha kapsamlı bilgilere İKV web sitesinde bu konuya ilişkin yayımlanan değerlendirme notundan ulaşılabilinir: http://www.ikv.org.tr/icerik.asp?konu=degerlendirmeler&baslik=DE%D0ERLEND%DDRMELER