İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 EKİM 2010

ERDOĞAN VE MERKEL ALMANYA’DA GÖRÜŞTÜ

Mart ayında Alman Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye’yi ziyaretinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 8 – 9 Ekim 2010 tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret etti. 8 Ekim Cuma günü, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası elemelerinde oynanan Almanya – Türkiye maçını birlikte izleyen Erdoğan ve Merkel, 9 Ekim günü ise çalışma kahvaltısı için bir araya geldi. Erdoğan ve Merkel yaptıkları toplantının ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında liderler, Almanya’da yaşayan Türklerin uyumu, Türkiye’nin AB süreci, terörle mücadele ve vizesiz seyahat konularına ilişkin görüşmeler gerçekleştirdiklerini açıkladılar.

Merkel açıklamalarında Almanya’da yaşayan Türklerin topluma katılımının esas olduğunu belirtirken, bununla asimilasyonu kastetmediğini belirtti ve asimilasyonun gündemlerinde olmadığının altını çizdi. Erdoğan ise, daha önce Şubat 2010 tarihinde Almanya’ya yaptığı ziyarette ortaya koyduğu “asimilasyon bir insanlık suçudur” yaklaşımını bir kez daha yineledi ve düşüncelerinde bir değişiklik olmadığını vurguladı. Ancak bununla birlikte Almanya’da yaşayan Türklerin topluma entegrasyonunun sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Görüşmede ele alınan bir diğer konu olan Türkiye – AB ilişkileri ile ilgili Merkel, Türkiye’nin üyelik müzakereleri ile ilgili temel ilkelerde bir değişiklik olmadığını ve müzakerelerin devam edeceğini belirtti. Ancak devam eden müzakerelerin ucunun açık olduğunu da vurguladı. Bununla birlikte Başbakan Erdoğan, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine seyahatlerinde büyük sorun teşkil eden vize konusunun da gündeme geldiğini ifade etti ve Almanya’dan Türk işadamlarının, öğrencilerinin ve bilim adamlarının vizeleriyle ilgili kolaylaştırma yapılmasını talep ettiklerini belirtti.