İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 EKİM 2010

8’İNCİ ASYA - AVRUPA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünyanın nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan, 50 yakın ülkenin temsil edildiği, iki yılda bir düzenlenen Asya - Avrupa Zirvesi Belçika’nın ev sahipliğinde 4 Ekim’de Brüksel’de başladı. İki gün süren zirveye 27 AB üyesi ve Güney Doğu Birliği (ASEAN) üyeleriyle birlikte Çin, Hindistan, Pakistan, Japonya, Güney Kore, Moğolistan, Avustralya, Yeni Zelanda ve Rusya temsilcileri de katıldı.

Devlet ve hükümet başkanlarıyla önde gelen şirketlerin yöneticilerinin bir araya geldiği zirvede, iki bölge arasındaki siyasi diyaloğun yanı sıra ticaret ve yatırımların artırılması amaçlandı. Zirvenin ana gündemini ekonomi oluştururken, küresel finans piyasasındaki kısıtlamalar ve dış ticaret fazlaları gibi konular da ele alındı. Borçların yapılandırılması, ekonomik büyümenin kalıcı olması ve finans piyasalarının daha iyi denetlenmesi gerektiği konusunda zirvede görüş birliği sağlandı.

Zirvenin taslak sonuç bildirgesinde ise, Seul ile Pyongyang arasında savaş tehdidi oluşturan Güney Kore savaş gemisinin geçtiğimiz Mart ayında batırılması nedeniyle büyük endişe duyulduğu ifade edilirken Myanmar’da gerçekleştirilecek seçimlerin “bağımsız ve adil” yapılması ile siyasi tutukluların serbest bırakılması talebinde bulunuldu. Bildiride ayrıca, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim yeri inşaatlarına devam etme kararı eleştirilirken Gazze’ye geçişlerin tam olarak izin verilmesi çağrısında bulunuldu.