İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 EKİM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, hem Türkiye hem de Avrupa Birliği gündemine birçok tartışma, karar ve toplantı damgasını vurdu. Bültenimizde ilk olarak 8 Ekim Cuma günü TOBB ve İKV işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Birliği Ulaştırma Politikası, Gümrük Birliği ve Taşıma Kotaları Toplantısı”na yer veriyoruz.

Devamını Oku

“AB ULAŞTIRMA POLİTİKASI, GÜMRÜK BİRLİĞİ VE TAŞIMA KOTALARI” TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği Ulaştırma Politikası, Gümrük Birliği ve Taşıma Kotaları Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) işbirliğinde 8 Ekim Cuma günü Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ VE GÜNEY KORE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NI İMZALADI

İki yıl süren bir müzakere sürecinin sonunda, Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht ile AB Konseyi’ni temsilen Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ve Güney Kore Ticaret Bakanı Kim Jong-hoon, 6 Ekim 2010 tarihinde AB ve Güney Kore arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nı Brüksel’de imzaladı.

Devamını Oku

ERDOĞAN VE MERKEL ALMANYA’DA GÖRÜŞTÜ

Mart ayında Alman Şansölyesi Angela Merkel’in Türkiye’yi ziyaretinin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 8 – 9 Ekim 2010 tarihleri arasında Almanya’yı ziyaret etti.

Devamını Oku

8’İNCİ ASYA - AVRUPA ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Dünyanın nüfusunun yüzde 60’ını oluşturan, 50 yakın ülkenin temsil edildiği, iki yılda bir düzenlenen Asya - Avrupa Zirvesi Belçika’nın ev sahipliğinde 4 Ekim’de Brüksel’de başladı.

Devamını Oku

13’ÜNCÜ AB- ÇİN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen AB – Çin Halk Cumhuriyeti Zirvesi 6 Ekim’de Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, ARNAVUTLUK VE BOSNA HERSEK’E YÖNELİK VİZELERİN KALDIRILMASINI ONAYLADI

6 - 7 Ekim 2010 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu Genel Kurul oturumunda, Arnavutluk ve Bosna Hersek vatandaşlarına yönelik vize muafiyeti konusu tartışıldı.

Devamını Oku

AB İLE LİBYA ARASINDA GÖÇ İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

- 5 Ekim 2010 tarihlerinde Avrupa Komisyonu’nun İçişleri’nden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström ile Komşuluk Politikası ve Genişleme’den Sorumlu Üyesi Stefan Füle’nin başkanlığında Libya’nın Tripoli şehrine yapılan ziyaret çerçevesinde, Avrupa Komisyonu ile Libya arasında göç işbirliği anlaşması imzalandı.

Devamını Oku

BOSNA HERSEK’TE GENEL SEÇİMLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Oldukça karmaşık bir siyasi yapıya sahip olan Bosna Hersek’te savaştan sonraki altıncı genel seçim, 3 milyondan fazla seçmenin katılımıyla 3 Ekim 2010 Pazar günü gerçekleştirildi.

Devamını Oku

MACARİSTAN’DAKİ ÇEVRE FELAKETİNİN YANKILARI SÜRÜYOR

4 Ekim 2010 tarihinde Macaristan`ın Ajka şehrinde faaliyet gösteren bir alüminyum fabrikasının atık havuzunun duvarlarının çökmesi neticesinde yaklaşık 1 milyon metreküp zehirli kızıl çamur etrafa yayıldı.

Devamını Oku

AB VATANDAŞLARINDAN GDO’YA KARŞI BİR MİLYON İMZA

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO’lar) ile ilgili İkinci Barosso Komisyonu döneminde öne çıkan, her üye ülkenin GDO’lu ürün yetiştirmesi ile ilgili kendi kararını vermesi ve bu konunun Birlik müktesebatı ile düzenlenmemesi üzerine oluşturulan taslak mevzuata AB vatandaşlarından tepki geldi.

Devamını Oku

IMF, DÜNYA EKONOMİK GÖRÜNÜMÜ VE FİNANSAL İSTİKRAR RAPORLARINI YAYIMLADI

IMF tarafından düzenli olarak her yıl, yılda iki kere hazırlanan Dünya Ekonomik Görünümü (WEO – World Economic Outlook) Raporu’nun 2010 yılına ilişkin ikinci raporu 6 Ekim’de yayımlandı.

Devamını Oku

MARIA DAMANAKI TÜRKİYE`Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu`nun Denizcilik ve Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Maria Damanaki, 6-9 Ekim 2010 tarihlerinde Ankara ve İstanbul`da çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye`ye geldi.

Devamını Oku

BİRİNCİ TÜRK-ALMAN İŞBİRLİĞİ VE YATIRIM KONFERANSI DÜZENLENDİ

Birinci Türk-Alman Yatırım ve İşbirliği Konferansı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) Türk-Alman İşbirliği Konseyi ve Deutsche Bank işbirliğiyle 6 Ekim 2010 tarihinde Berlin’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE KALİTE ALTYAPISININ GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ ÜRÜN GÜVENLİĞİ HAFTASI İLE DEVAM EDİYOR

Avrupa Birliği ile Dış Ticaret Müsteşarlığı “Türkiye’de Kalite Altyapısının Güçlendirilmesi” projesinin ikinci ayağını başlattı. 2002 – 2007 yıllarında ilk ayağı gerçekleştirilen TKAG projesine 53 milyon Avro kaynak ayrılmıştı. İkinci ayak olarak görülen bu kısım ise 3 Mayıs 2010 tarihinde resmen başlatıldı.

Devamını Oku

YEDİNCİ ÇERÇEVE PROGRAMI ALTINDA SOSYO-EKONOMİK VE BEŞERİ BİLİMLER ALANINDA 4 ÇAĞRI YER ALIYOR

Avrupa Birliği Yedinci Çerçeve Programı kapsamında Sosyo-ekonomik ve Beşeri Bilimler Alanı’nda 20 Temmuz 2010 tarihinde açılan 4 çağrıya Şubat 2011 tarihine kadar proje teklifi sunulabiliyor.

Devamını Oku

BÖLGE LİDERLERİ AVRUPA’DA BÖLGELERE AYRILAN YAPISAL FONLARIN SÜRDÜRÜLMESİNİ İSTEDİ

Avrupa’nın 142 bölgesinin liderleri tarafından, “Bölgesel Rekabet ve İstihdam” hedefleri doğrultusunda verilen yapısal fonların 2013 sonrasında da devam etmesi talebini dile getiren bir bildiri imzalandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ÇELİK TEL KARTELİNE 500 MİLYON AVRO CEZA VERDİ

Avrupa Komisyonu, bina, balkon ve köprü yapımında kullanılan çelik tel üreticisi 17 firmaya toplam 458.410,750 Avro para cezası verdi.

Devamını Oku