İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 EKİM 2010

"VİZE ŞİKAYET HATTI" PROJESİ BRÜKSEL`DE TANITILDI

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile ve European Citizen Action Service (ECAS) ile  işbirliği yaparak yürüttüğü “Vize Şikayet Hattı” Projesi, 14 Ekim 2010 tarihinde Brüksel’de Residence Palace'da medya ve sivil toplum temsilcilerine tanıtıldı. İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu ve ECAS Direktörü Tony Venables’ın konuşmacı  olarak yer aldıkları bilgilendirme toplantısında, "Vize Şikayet Hattı" Projesi sonuçları basın mensupları ve STK temsilcileri ile paylaşıldı. Bunun yanında, Proje çerçevesinde hazırlanan yayımlar kendilerine takdim edildi. Tanıtım toplantısı öncesinde Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilla Malmström’ün kabinesini ziyaret eden İKV heyeti, orada da iddia ve haklı taleplerini en üst düzeyde dile getirme fırsatını buldu.

Hatırlanacağı üzere “Vize Şikâyet Hattı” Projesi, Türk vatandaşlarının vize başvurularında karşılaştığı sorunların tam bir dökümünün çıkarılması; vize işlemlerinin başlatılması için talep edilen belgeler, uygulanan prosedürler, maruz kalınan muamele ve diğer tüm zorlukların sistematik ve kategorik bir biçimde tespit edilerek incelenmesi ve raporlanarak Avrupa Birliği’nde (AB) uygulamadan sorumlu ilgililere sunulması amacıyla oluşturulmuş ve 17 Kasım 2009 – 18 Ocak 2010 tarihleri arasında uygulanmıştı. O zamandan bu yana çalışmanın sonuçları her seviyedeki AB yetkililerine özel toplantılarda takdim edilerek, yıllardır süren bu haksızlığa bir çare bulmaları talep edilmişti. Nihayet son yapılan toplantı ile de taleplerimiz en üst düzeye taşınmış bulunmaktadır. Vize Şikayet Hattı’nın önümüzdeki günlerde tekrar hayata geçirilerek, son bir yılda AB mevzuatında meydana gelen değişiklikler ve girişimlerimizin etkileri takip edilecektir.

Brüksel'de düzenlenen basın toplantısı ile ilgili olarak Euractiv.com haber portalında çıkan habere aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz: http://www.euractiv.com/en/enlargement/turkey-tests-legal-bypass-visa-problem-news-498844