İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 EKİM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, Türkiye ve Avrupa Birliği gündemi geçtiğimiz haftalarda başlayan karşılıklı çeşitli toplantı ve ziyaretlerle devam etti.

Devamını Oku

İKV, AB KATILIM MÜZAKERELERİNİN BEŞ YILINI DEĞERLENDİRDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından "Müzakerelerin Beşinci Yılında Türkiye`nin AB’ye Katılımı: Süreç, Fırsatlar ve Zorluklar" başlıklı toplantı 12 Ekim 2010 tarihinde TOBB Hizmet binasında düzenlendi.

Devamını Oku

"VİZE ŞİKAYET HATTI" PROJESİ BRÜKSEL`DE TANITILDI

İktisadi Kalkınma Vakfı’nın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ile ve European Citizen Action Service (ECAS) ile işbirliği yaparak yürüttüğü “Vize Şikayet Hattı” Projesi, 14 Ekim 2010 tarihinde Brüksel’de Residence Palace`da medya ve sivil toplum temsilcilerine tanıtıldı.

Devamını Oku

TOBB, EUROCHMABRES İŞBİRLİĞİNDE BRÜKSEL’DE “AVRUPA İLE TİCARET YAPMAK: DOĞU PERSPEKTİFİ” BAŞLIKLI BİR KONFERANS DÜZENLEDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) EUROCHAMBRES işbirliği ile 14 Ekim 2010 tarihinde Brüksel’de düzenlediği “Avrupa ile Ticaret Yapmak: Doğu Perspektifi” başlıklı konferans TOBB Başkanı ve EUROCHAMBRES Başkan Yardımcısı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve EUROCHAMBRES Başkanı Alessandro Barberis’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Devamını Oku

NATO’YA ÜYE ÜLKELERİN DIŞİŞLERİ VE SAVUNMA BAKANLARI BRÜKSEL’DE TOPLANDI

NATO’ya üye 28 ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarını bir araya getiren toplantı 14 Ekim’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

KIBRIS’TAKİ SON GELİŞMELER

Kıbrıs’ta çözüme yönelik müzakereler kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile GKRY Lideri Dimitris Hristofyas arasındaki görüşmelere 14 Ekim Pazartesi günü devam edildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLEMENTOSU, AB’DE YAŞAYAN ÜÇÜNCÜ DÜNYA ÜLKE VATANDAŞLARINA AB VATANDAŞLARIYLA EŞ SOSYAL GÜVENLİK HAKKI TANINMASI YASA TASARISINI ONAYLADI

7 Ekim Perşembe günü Brüksel`de Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen yeni düzenleme doğrultusunda, Avrupa Birliği ülkelerinden birinde yasal olarak ikamet eden ve başka bir ülkeye seyahat eden üçüncü ülkelerin vatandaşları sosyal güvenlik ile ilgili olarak Avrupalı vatandaşlarla aynı haklara sahip olacak.

Devamını Oku

AB ÜYELERİ ULAŞTIRMA BAKANLARI “EUROVIGNETTE” ÜZERİNDE ANLAŞMAYA VARDI

Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin ulaştırma bakanları 15 Ekim tarihinde Lüksemburg’da gerçekleştirilen toplantıda “Eurovignette” olarak bilinen, belirli altyapılar için kullanılan ağır yük kamyonlarının vergilendirilmesi sistemindeki değişiklik önerisi üzerinde siyasi anlaşmaya vardılar.

Devamını Oku

AB BİYOÇEŞİTLİLİK ALANINDA 2010 YILI HEDEFLERİNİN GERİSİNDE KALDI

Avrupa Komisyonu tarafından 8 Ekim 2010 tarihinde yayımlanan rapora göre, Avrupa Birliği 2010 yılı için belirlenen biyoçeşitlilik kaybının durdurulması hedefine ulaşamadı.

Devamını Oku

FRANSA`DA EMEKLİLİK REFORMUNA KARŞI PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Fransa`da sendikaların büyük tepkisini çeken ve 18 Ekim 2010 tarihinde Senato Genel Kurulu`nda oylanacak emeklilik reformuna ilişkin tasarıya yönelik protestolar devam ediyor.

Devamını Oku

BERNARD KUCHNER ANKARA’YA BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, 11-12 Ekim 2010 tarihlerinde çeşitli temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya geldi.

Devamını Oku

OETTİNGER TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger 11 Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirdiği Türkiye ziyareti sırasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Devlet bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile görüştü.

Devamını Oku

CHP’NİN EKONOMİK PROGRAMININ ÖNCELİKLERİ ARASINDA AB İLE EKONOMİK İLİŞKİLER GÖZE ÇARPIYOR

Ana muhalefet partisi CHP’nin hazırladığı yeni ekonomi programının genel hatları ilk kez açıklandı.

Devamını Oku