İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 EKİM 2010

BAŞBAKAN ERDOĞAN ATİNA’YA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun daveti üzerine “Akdeniz’de İklim Değişikliği Girişimi Konferansı” kapsamında 21–22 Ekim 2010 tarihlerinde Atina’ya bir ziyaret gerçekleştirdi. Konferans öncesinde ikili görüşme yapan liderler geçtiğimiz Mayıs ayında yapılmış olan 22 anlaşma ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Yaklaşık olarak iki saat süren görüşmede Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças da yer aldı.

Görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyen liderlerden Ege sorunuyla ilgili somut bir adım gelmedi ancak, çözüme yönelik çalışmaların devam edeceği ve çözüm arayışlarını iki tarafın da istediği belirtildi. Papandreu, hedeflerinin somut bir anlaşma olduğunu belirtirken bunun için çalışmalara devam edeceklerini ve önümüzdeki ay Yunanistan’da gerçekleşecek yerel seçimlerden sonra Türkiye’ye gelmeyi planladığını belirtti. Ziyaret sonrasında Başbakan Erdoğan, Yunanistan’ın farklı basın organlarına verdiği demeçlerde Ege’de “it dalaşı”na karşı adalar üzerinde hiçbir şekilde bir uçuşun gerçekleşmesini istemediklerini ve iki ülke kamuoyunun bu duruma askeri açıdan bakmasının önlenmesi gerektiğini dile getirdi. Son beş ay içinde ikinci Atina ziyaretini gerçekleştirerek jest yapan Erdoğan, geçen yıl Ege’de sadece “it dalaşı” maliyetinin 25 milyon Avro’yu bulduğunu, bu nedenle karşılıklı anlaşma ile askeri harcamaların büyük oranda düşürülebileceğini ifade etti.

Bunun yanında, Akdeniz’de İklim Değişikliği Girişimi Konferansı’nın açılış konuşmasını yapan Yorgo Papandreu, Akdeniz’de iklim değişikliğinin çevre konusu ile sentezlenerek bu konferansta ele alınacağına değindi. Ayrıca, Papandreu Türkiye ve Yunanistan’ın iklim değişikliği ile mücadelede birlikte hareket edecek olmasının önemine de vurgu yaptı. Konferans sonunda katılan lider ve temsilciler tarafından ortak bir bildiri imzalandı ve bu bildiri ile Akdeniz Bölgesi’nde gelecek nesillerin de var olan nimetlerden faydalanması için atılacak adımlar sıralandı.