İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 EKİM 2010

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU, ŠTEFAN FÜLE İLE GÖRÜŞTÜ

23 Ekim 2010 tarihinde Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile İstanbul’da bir araya geldi. Davutoğlu, Füle ile en son iki hafta önce Brüksel’de buluştuklarını, Türkiye’nin AB’ye katılımının ortak hedefleri olduğunu belirtti. Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmede ele alınan konular arasında müzakere sürecindeki son durum, süreçteki tıkanıklığı aşmak için Türkiye ve Birliğe düşen görevler, başta Anayasa değişiklik paketi olmak üzere Türkiye’de yapılması gereken siyasi reformlar ve Kıbrıs konusundaki gelişmeler yer aldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretinde de gündeme gelen Ruhban Okulu’nun açılmasına ilişkin bir soruya Davutoğlu, Yunanistan ziyaretinin son derece verimli geçtiğini,  Türkiye ve Yunanistan arasında ortak hedefler çerçevesinde hareket etme konusunda ciddi bir zemin oluştuğunu vurguladı. Davutoğlu, Yunanistan ve Türkiye arasında ortak bir işbirliği çerçevesi geliştiğinin altını çizdi. Azınlıklar konusunda, evrensel değerler ve AB normlarının belirleyici olduğunu kaydeden Davutoğlu, sadece Ruhban Okulu meselesinde değil, genel olarak en geniş standartlarda evrensel çerçevede adımlar atılması gerektiğini düşündüklerini kaydetti.

Štefan Füle ise açıklamasında, geçtiğimiz Mart ayından bu yana Türkiye’ye dördüncü ziyaretini gerçekleştirdiğini belirterek, son derece yoğun geçen temasların ilişkilerin stratejik önemini ortaya koyduğunu vurguladı. Füle, ayrıca, görüşmelerde ele alınan temel hak ve özgürlükler kapsamında, Ruhban Okulu konusunda atılacak olumlu adımları memnuniyetle karşılayacaklarını belirtti.