İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 EKİM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ekim ayının son haftasına girerken gündemimiz yavaş yavaş yoğunlaşmaya başladı. Bu dönemde AB bünyesinde gerçekleştirilen toplantı ve seminerler artarken biz de İktisadi Kalkınma Vakfı olarak AB konusunda bilgilendirici faaliyetler gerçekleştirmeye devam ediyoruz.

Devamını Oku

AB, ALMANYA VE TÜRKİYE ÇEVRE HUKUKU SEMPOZYUMU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından Bielefeld Üniversitesi, İstanbul Sanayi Odası ve Yeditepe Üniversitesi işbirliği ile 18–20 Ekim 2010 tarihlerinde düzenlenen “Avrupa Birliği, Almanya ve Türkiye Çevre Hukuku Sempozyumu”nun açış konuşmaları Bielefeld Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Andreas Fisahn, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çevre İhtisas Kurulu Başkanı Fikret Tanrıverdi ve Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç tarafından gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU HUKUK SERVİSİ’NİN DOĞRUDAN TİCARET TÜZÜĞÜ İLE İLGİLİ RAPORU HUKUK İŞLERİ KOMİSYONU’NDA GÖRÜŞÜLDÜ

Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komisyonu’nda görüşülmesi defalarca ertelenen Doğrudan Ticaret Tüzüğü 18 Ekim Pazartesi akşamı oylandı.

Devamını Oku

ALMANYA FEDERAL CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI WULFF TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 18-22 Ekim 2010 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu. Ziyaret, Almanya’dan Türkiye’ye on yıl aradan sonra cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk resmi ziyaret olması açısından büyük önem taşıyor.

Devamını Oku

BAŞBAKAN ERDOĞAN ATİNA’YA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu’nun daveti üzerine “Akdeniz’de İklim Değişikliği Girişimi Konferansı” kapsamında 21–22 Ekim 2010 tarihlerinde Atina’ya bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU, ŠTEFAN FÜLE İLE GÖRÜŞTÜ

23 Ekim 2010 tarihinde Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile İstanbul’da bir araya geldi.

Devamını Oku

İSTANBUL, AVRUPA YATIRIM BANKASI FORUMU’NA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) Avrupa Birliği’ne üye ülkeler dışında düzenlediği ilk forum olan İstanbul’daki toplantı 21 – 22 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Forum dâhilinde Mütevelli Heyeti Toplantısı, Bölgesel Forum ve Sivil Toplum Toplantısı yapıldı.

Devamını Oku

FRANSA’DA SENATONUN EMEKLİLİK REFORMUNU ONAYLAMASININ ARDINDAN PROTESTOLAR SÜRÜYOR

Fransa’da emeklilik yaşının 60’dan 62’ye ve tam emekli maaşı alma yaşının 65’ten 67’ye çıkartılmasını öngören reform yasa tasarısı 22 Ekim Cuma günü Senato’da oylandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ELEKTRONİK ORTAMDA KAMU ALIMLARININ GELİŞTİRİLMESİNİ HEDEFLİYOR

Avrupa Birliği’nde yapılan toplam kamu anlaşmalarının sadece yüzde 5’inin elektronik ortamda gerçekleşmesi üzerine, Avrupa Komisyonu kamu alımlarının elektronik platformda geliştirilmesi için yeni girişimlerde bulunuyor.

Devamını Oku