İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 EKİM 2010

RABIT’LER, 2 KASIM’DAN İTİBAREN TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDA GÖREV YAPACAK

24 Ekim 2010 tarihinde, Yunanistan’ın talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sınırının 12,5 kilometrelik bölümünün yasadışı göç baskısı karşısında kontrolünü sağlamak üzere, Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) bünyesinde oluşturulan acil müdahale ekiplerini (RABIT) 2 Kasım 2010 tarihinden itibaren konuşlandırma kararı aldı.

AB dış sınırlarında meydana gelebilecek “acil” bir durumda devreye girmek üzere uzmanlaşmış sınır askerlerinden meydana gelen RABIT ekibi, 175 görevliden oluşacak. RABIT 2010 olarak adlandırılan operasyonun yaklaşık iki ay kadar sürmesi öngörülürken, operasyon süresini Türkiye-Yunanistan sınırındaki gelişmeler belirleyecek. Orestiada - Alexandroupolis arasındaki bölgede görev yapacak olan RABIT ekibi arasında, sahte belge, kaçak giriş, çalıntı araç ve özel sorgu uzmanları da yer alacak. Ayrıca, ekipteki uzmanların insan hakları konusunda eğitime tabi tutulduğu belirtildi. Üye ülkeler, RABİT 2010 için, sadece insan gücü değil, teknik ekipman yardımında da bulundu. Üye ülkelerin tüm masrafları, Frontex tarafından karşılanacak.

Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström’ün de gelecek hafta sınır bölgesine giderek incelemelerde bulunacağı açıklandı. Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz haftalarda Cecilia Malmström tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan-Türkiye kara sınırındaki durumun giderek endişe verici olduğu ve yasadışı yollardan sınırı geçen insan sayısının ciddi rakamlara ulaştığı belirtilmiş, Yunanistan’ın bu durumu tek başına göğüsleyebilecek durumda olmadığı kaydedilmişti. Malmström ayrıca, uluslararası koruma talebinde bulunan kişilerin durumunun gözetileceği güvencesini vermişti.