İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 EKİM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Ne yazık ki hafta sonu, güne kötü bir haberle başladık. Pazar sabahı Taksim Meydanı’nda gerçekleştirilen intihar saldırısı tüm Türkiye’yi üzüntüye boğdu. Olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz ve huzur kaçıran bu terör saldırılarının en kısa zamanda sona ermesini temenni ediyoruz.

Devamını Oku

TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU’NUN 65’İNCİ TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu’nun (KPK) 65’inci toplantısı 26–27 Ekim 2010 tarihlerinde Avrupa Parlamentosu’nun ev sahipliğinde, Komisyon’un Avrupa Parlamentosu kanadı üyeleri ve TBMM kanadının 23 üyesinin katılımı ile Brüksel’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ LİDERLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Avrupa Birliği hükümet ve devlet başkanları, bazı üye ülkelerdeki bütçe açıklarına karşı alınacak önlemlerin ve bundan sonra mali disiplinin nasıl güçlendirileceğinin tartışılması amacıyla 28–29 Ekim 2010 tarihlerinde Brüksel’de toplandı.

Devamını Oku

RABIT’LER, 2 KASIM’DAN İTİBAREN TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDA GÖREV YAPACAK

24 Ekim 2010 tarihinde, Yunanistan’ın talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sınırının 12,5 kilometrelik bölümünün yasadışı göç baskısı karşısında kontrolünü sağlamak üzere, Avrupa Sınır Koruma Ajansı (Frontex) bünyesinde oluşturulan acil müdahale ekiplerini (RABIT) 2 Kasım 2010 tarihinden itibaren konuşlandırma kararı aldı.

Devamını Oku

AİHM TÜRKİYE’Yİ 15 MİLYON AVRO TAZMİNAT ÖDEMEYE MAHKÛM ETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kıbrıslı Rumların Türkiye aleyhine açtıkları mülkiyet davaları sonucunda ödenmesi gereken tazminat miktarını 15 milyon Avro olarak açıkladı.

Devamını Oku

7’NCİ BOĞAZİÇİ KONFERANSI İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

British Council, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu ve Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etütler Vakfı (TESEV) tarafından ortaklaşa düzenlenen, “Türkiye-AB: Geleceği Şekillendiriyor” temalı 7’nci Boğaziçi Konferansı 22–23 Ekim 2010 tarihinde İstanbul’da düzenlendi.

Devamını Oku

AB, TİCARET ORTAKLARINA TİCARİ KISITLAMA ÖNLEMLERİNİ KALDIRMASI ÇAĞRISINDA BULUNUYOR

Küresel ekonomik kriz başladığından beri, Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği’nin 30 ticaret ortağının (Türkiye dâhil) uygulamış olduğu ticari kısıtlama önlemlerine ilişkin düzenli olarak rapor hazırlıyor.

Devamını Oku

AVRUPA’DA AŞIRI SAĞ PARTİLER TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI ÇIKMA KONUSUNDA ANLAŞTI

Avrupa Birliği’ne üye bazı ülkelerin aşırı sağ partileri, Avusturya Özgürlükçüler Partisi (FPÖ) lideri Heinz Christian Strache önderliğinde 23–24 Ekim 2010 tarihlerinde Viyana’da bir araya geldi.

Devamını Oku

SIRBİSTAN AVRUPA BİRLİĞİ ÜYELİĞİ YOLUNDA ÖNEMLİ BİR ADIM ATTI

Avrupa Birliği Konseyi’nde varılan anlaşmaya göre Sırbistan’ın olumlu ve yapıcı tavırları, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Belçika tarafından titizlikle hazırlanan “uzlaşma” ile ödüllendirildi.

Devamını Oku

AB SANAYİ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME YATIRIM ENDEKSİ YAYIMLANDI

Avrupa Komisyonu, 26 Ekim 2010 tarihinde AB Sanayi Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) Yatırım Endeksini (2010 EU Indusrial Research and Development Investment Scoreboard) yayımladı.

Devamını Oku