İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir belge olan ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenli olarak hazırlanan raporların on üçüncüsü, Türkiye 2010 ilerleme raporu yayınlandı. 9 Kasım 2010 tarihinde Genişleme ve Avrupa Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Štefan Füle’nin basın toplantısı sonrasında açıklanan rapor Türkiye’de son bir yılda kaydedilen gelişmeleri AB üyelik kriterlerine uyum açısından değerlendiriyor.

Rapor Eylül ayında kabul edilen anayasa değişikliği paketini doğru yönde atılmış bir adım olarak olumlarken, özellikle ana partiler ve devletin temel kurumları arasındaki çatışmacı iklimi ve ifade özgürlüğü ve medya özgürlüğü alanlarındaki sorunları eleştiriyor. Rapor Türkiye’nin reform sürecine devam etmesi gereğini ortaya koyarken, ne yazık ki Türkiye’nin AB sürecini tıkayan diğer sorunlara değinmiyor. Rapora ilişkin İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu’nun basın duyurusu, İKV görüşünü, siyasi ve ekonomik kriterlerin ayrıntılı özetini ve müktesebat uyum tablosunu internet sitemizde incelemek mümkün.

Bu hafta Avrupa Birliği’nin Türkiye’deki diplomatik misyonunun nitelik olarak yenileceği ve nicelik olarak da genişleteceği bildirildi. Catherine Ashton’a bağlı Avrupa Dış Faaliyetler Servisi’nin yeni yapılanması çerçevesinde gerçekleştirilecek yenilenme ile Avrupa Birliği 134 kişi ile en kalabalık temsilciliğini Türkiye’ye açmış olacak. Türkiye’yi 130 temsilci ile ABD takip edecek.

Geçtiğimiz hafta yayımladığımız Avrupa’da aşırı sağ partilerin Türkiye karşıtlığı için anlaşmaya vardıklarını duyuran haberin ardından bu hafta Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye’nin üyeliğine destek veren “Türkiye Dostları Grubu” ile buluştu. Türkiye’nin AB üyeliğine destek veren AP’deki Yeşiller Grubu da Genişlemiş Büro toplantısını 1 – 2 Kasım tarihlerinde “Avrupa’daki Türkiye” ismiyle gerçekleştirdi. Farklı grupların temsilcilerinin konuşma yaptığı panellerden oluşan toplantıda Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği için güçlü bir mesaj verildi.

Türkiye bu hafta ifade özgürlüğü ve bilgiye erişim konusunda yaşanan önemli bir engeli, Youtube’a erişim engelini 907 gün sonra aştı. “İnternette sansüre hayır” kampanyasının başlamasına neden olan, yurtiçinde ve dışında birçok çevrenin kıyasıya eleştirdiği yasak, yasağa neden olan Atatürk videolarının silinmesinin ardından kaldırıldı. Bu konudaki haberimizi bültenimizde bulabilirsiniz. İnternet medyasındaki bu gelişme yanında yazılı basında Oktay Ekşi’nin Hürriyet Gazetesi’ndeki köşe yazarlığı görevinden istifa etmesi haftanın önemli gelişmelerindendi.

İstanbul’da Pazar günü Taksim Meydanı’nda yaşanan bombalı saldırının ardından Avrupa’da da bu hafta bombalı paket paniği yaşandı. Atina’da farklı bölgelere yerleştirilen bombalar sebebiyle ölen ya da yaralanan olmazken, terör tehdidinin bu denli yakın hissedilmesi hem AB yetkililerini hem de hükümetleri tedirgin etti.

Avrupa Birliği’nde devlet ve hükümet başkanları hafta başında yaptıkları iki günlük zirvede bütçe açıkları ile ilgili AB genelinde alınacak önlemleri tartıştılar. Bütçe açığı milli gelirin yüzde 3’ünü aşan ülkelere İstikrar Paktı çerçevesinde yaptırımlar uygulanması tartışıldı. Ancak tüm tedbirlere rağmen Avrupa’da küresel ekonomik krizin etkileri hala etkisini yüksek düzeyde gösteriyor. Eurostat’ın bu hafta açıkladığı verilere göre Avro Bölgesi’nde işsizlik yeni bir rekor daha kırarak yüzde 10,1 oldu. Bu oran Avro Bölgesi’nde 15 milyon 917 bin işsiz olduğu anlamına geliyor.

Dünyanın ileri ve yükselen ekonomilerini bir araya getiren G20 platformunun Seul’deki Zirvesi 12 Kasım tarihinde sonuçlandı. Toplantının sonuçları ile ayrıntılı değerlendirmeyi bir sonraki bültenimizde bulabilirsiniz.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.