İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAKİ “TÜRKİYE DOSTLARI” İLE BULUŞTU

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) tarafından Avrupa Parlamentosu “Türkiye’nin Dostları Grubu” onuruna 2 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da verilen yemeğe katıldı.

Egemen Bağış, Türkiye’nin AB’ye tam üye kararlılığının 51 yıl öncesine dayanan bir taahhüt olduğunu vurguladı. Avrupa’nın yeni pazarlar, iş gücü, enerji gibi ihtiyaçlar içinde olduğunu ifade ederek Türkiye’nin bu konulara ilişkin AB’nin yükünü alacağını ifade etti.

Başmüzakereci Bağış, Türkiye’nin AB’den beş talebi olduğunu dile getirdi. Birinci taleplerinin “adil müzakere koşulları”, ikinci önemli beklentinin ise “terörle mücadelede işbirliği” olduğunu belirtti. Üçüncü beklentiyi vize konusu olarak belirten Bağış, vize kolaylığının temelsiz korkuları azaltacağını ve insandan insana iletişimi arttıracağını kaydetti.

Bağış, dördüncü konuyu Kıbrıs olarak ifade etti. Son beklentiyi ise “Türkiye’nin ve diğer aday ülkelerin, 2004’e kadar olduğu gibi, Avrupa Birliği Zirveleri’ne davet edilmesi gerekliliği” olarak vurguladı.

Avrupa Parlamentosu “Türkiye’nin Dostları Grubu” Başkanı Alojz Peterle de Türkiye ile ilişkileri geliştirmek için kaybedecek zaman olmadığını vurguladı ve ziyaretleri süresince birçok kurum ve kişi ile görüşeceklerini dile getirdi. Ayrıca, vize uygulamaları konusunda hemfikir olduklarını belirten Peterle, bunun politik değil, teknik bir mesele olarak ele alınması gerektiğini söyledi. Peterle, terörle mücadele ve Kıbrıs konularında verdikleri desteği vurguladı ve birçok alanda Türkiye ile stratejik diyaloğun geliştirilmesi gerektiğini ifade etti. “Adil müzakere” beklentisini çok iyi anladığını belirten Peterle, neyin adil olduğu konusunda fikir ayrılıkları olabileceğini, ancak bunun çerçevesinin çok açık olduğunu ve sürece uyulması gerektiğini sözlerine ekledi.