İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDAKİ RABIT 2010 OPERASYONU HAYATA GEÇİRİLDİ

Kısaca RABIT olarak adlandırılan “AB Hızlı Sınır Müdahale Timi, 2 Kasım 2010 tarihi itibariyle Yunanistan-Türkiye sınırında konuşlandırıldı. Yunanistan’ın talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sınırının 12,5 kilometrelik bölümünün “yasadışı” göç baskısı karşısında kontrolünü sağlamak üzere, hızlı sınır müdahale ekiplerini konuşlandırma kararı aldı. 2007 yılında oluşturulan RABIT’lerin ilk saha deneyimini oluşturan ve RABIT 2010 olarak adlandırılan operasyonun yaklaşık iki ay kadar sürmesi öngörülürken, operasyon süresini Türkiye-Yunanistan sınırındaki gelişmelerin belirleyeceği belirtildi. Orestiada - Alexandroupolis arasındaki bölgede ve Kipi Sınır Geçiş Bölgesi’nde, Yunan makamlarının kontrolü altında görev yapacak olan RABIT ekibi, 24 Üye Devlet ve Schengen ülkesinden toplam 175 uzmandan oluşuyor. Avrupa Komisyonu’nun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Cecilia Malmström yaptığı açıklamada, RABIT’lerin Üye Devletlerin katkılarıyla ivedilikle hayata geçirilmesinin, Yunanistan’a yönelik Avrupa Dayanışmasının somut bir işareti olduğunu belirtti. Malmström, ayrıca, operasyonun başta organize suçlar olmak üzere düzensiz göçü azaltmada önemli bir caydırıcı etken olacağını belirtirken, insan hakları ihlallerinin yaşanmaması için, sınır ekiplerinin her aşamada dikkatli davranmaları gerektiğine vurgu yaptı. 

Diğer taraftan, Yunanistan’da işleyen bir sığınma sisteminin olmaması ve gözaltı koşulları, barınma, sağlık alanındaki koşulların endişe verici düzeylere ulaşması sebebiyle, 3 Kasım 2010 tarihi itibariyle, Hollanda, Almanya ve Avusturya’nın ardından İsveç de, Dublin II uyarınca sığınmacıların Yunanistan’a transferini durdurduğunu açıkladı. Buna ek olarak, Mülteciler ve Sürgünler için Avrupa Konseyi (ECRE) Genel Sekreteri tarafından yapılan açıklamada, bir yandan RABIT 2010’a kaynak ve insan gücü yardımında bulunan AB ülkelerinin diğer taraftan baskı altındaki Yunanistan’a sığınmacı göndermeye devam etmelerinin büyük bir çelişki olduğu, Üye Devletlerin dayanışma konusunda samimi olmaları gerektiği belirtildi.

Hatırlanacağı gibi,  24 Ekim 2010 tarihinde, Frontex Direktörü Ilkka Laitinen yapılan açıklamada, Yunanistan’daki “acil” ve “istisnai” durum sebebiyle, Yunanistan tarafından Avrupa Sınır Koruma Ajansı’na (Frontex) ulaştırılan talebe olumlu yanıt verilmesine karar verildiği bildirilmiş; Cecilia Malmström ise yasadışı yollardan sınırı geçen insan sayısının dehşet verici rakamlara ulaştığını ve Yunanistan’ın bu durumu tek başına göğüsleyebilecek durumda olmadığını belirterek, Yunanistan’a destek çıkmıştı. 29 Ekim tarihinde ise RABITlerin konuşlandırılması için Frontex ile Yunan makamları arasında operasyonel plan imzalanmıştı.

Konu ile ilgili İKV Kıdemli Uzmanı Zeynep Özler’in hazırladığı kapsamlı değerlendirme notuna www.ikv.org.tr adresinde Değerlendirmeler bölümünden ulaşılabilir.