İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

YUNANİSTAN’DA VE AB’DE BOMBALI PAKET PANİĞİ

1 Kasım Pazartesi günü Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Meksika Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere bir kargo firmasına bırakılan paketin patlaması ve bir firma çalışanının hafif yaralanması Yunanistan’da paniğe yol açtı. Bu olaydan sonra Yunan polisinin harekete geçmesi ile aynı gün Yunan Parlamento binası ve Bulgaristan Büyükelçiliği binasının önünde de iki bombalı paket bulundu ve imha edildi. Bunun yanında şehirde sırayla içinde patlayıcı bulunan paketler bulunmaya başlandı. İki şüpheli ellerinde Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy adına Elysee Sarayı’na ve Atina’daki Belçika Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere hazırlanan iki patlayıcı paket ile yakalandı. İsviçre Büyükelçiliği binasının hemen önünde de bir bomba patladı, meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan olmadı.

Patlayıcı madde içeren paketlerin yurtdışına da gönderildiğinin anlaşılmasıyla yurtdışı kargo seferleri 48 saat süreyle dondurulurdu. Europol (Avrupa Birliği karma polis gücü) ve Avrupa Mahkemesi adreslerini taşıyan iki patlayıcı madde içerikli zarf Atina Havalimanı’ndaki aramalarda ortaya çıkarıldı. Bütün yabancı elçiliklere birer nota gönderen Yunan Dışişleri Bakanlığı adreslerine ulaşan zarfları açmadan önce kontrolden geçirmelerini ve şüpheli olanları güvenlik makamlarına teslim etmelerini istedi.

Yunanistan’da 2 gün içinde Fransa Devlet Başkanı Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi’nin adreslerine ulaştırılmaya çalışılan 13’ten fazla patlayıcı madde içerikli zarfın imha edilmesi ile dünya alarma geçti. Ayrıca, Berlusconi’ye ulaştırılmak istenen bir zarf Bolonya Havalimanı’nda bomba imha ekipleri tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışılırken ateş aldı fakat olayda yaralanan olmadı. Alman Federal Polisi, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e gönderilen bombanın 3 Kasım Çarşamba günü Berlin’deki Başkanlık binasındaki rutin X-ray taramasında ortaya çıkarıldığını belirtti ve soruşturmanın devamı için bir grup yetkilinin Yunanistan’a gönderildiğini sözlerine ekledi. Havayolu kargosunun güvenliği ile ilgili artan soru işaretleri dolayısıyla Avrupa Birliği yetkilileri her üye devletten hava güvenliği uzmanlarını teknik konuları tartışmak üzere 5 Kasım Cuma günü Brüksel’e toplantıya çağırdı.

Olay ile ilgili Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu yaptığı açıklamada “Demokrasinin terör ile yıldırılmasına izin vermeyeceğiz. Ülkeyi ve ekonomiyi tekrar canlandırmaya çalışan Yunan halkının emeklerini sorumsuz ve akılsızca baltalamaya kimsenin gücü yetmez” dedi. Papandreu ayrıca, patlayıcı madde bulunduran paketlerden yerel terör gruplarının sorumlu olduğunu açıkladı. Eylemleri "Ateş Çekirdekleri" adlı iktidar karşıtı sol örgüt üstlendi. Yunanistan’daki bu panik ortamının ve ekonomik krizin yanında, Papandreu yönetimini 7 Kasım Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler bekliyor.