İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

İNGİLTERE VE FRANSA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

2 Kasım 2010 tarihinde Londra’da, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, iki ülke arasında savunma konusunda yeni bir dönem açan anlaşmaları imzaladılar.

Bu anlaşmalar, iki ülke arasında on yıl önce imzalanan St. Malo Bildirgesi adıyla anılan Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikası’nın yürürlüğe konulmasından bu yana atılan en önemli adım olarak değerlendirildi.

İmzalan iki anlaşmadan biri askeri harcamalarda ortak tasarruf için genel askeri işbirliğini, diğeri ise nükleer güvenlik alanında 50 yıl süreli işbirliğini içeriyor.

Anlaşmalara göre iki ülke nükleer savaş başlıklarını test edecek. Savaş başlıklarının güvenliği ve etkinliği teknik araçlarla test edilecek. Bu kapsamda biri Fransa’da (Valduc), diğeri İngiltere’de (Aldermaston) olmak üzere iki adet nükleer teknoloji test merkezi kurulacak. Ayrıca iki ülke ortak sevk gücü oluşturacaklar. Her iki ülkeden 5 bin kişilik tugay düzeyindeki iki birlik birlikte eğitim yapacak. İki ülke uluslararası krizlere birlikte müdahale edecek ve askeri savaş uçaklarını birlikte üretecek. A400M askeri ulaşım uçaklarında, pilotsuz uçaklarda ve füze yapımıyla ilgili bakım ve personel eğitiminde ortak işbirliğine gidilecek.

Anlaşma uyarınca İngiltere ve Fransa, denizde her zaman en az bir uçak gemisi bulunduracaklar. Bu uçak gemileri eğitim ve olası operasyonlar için iki ülke tarafından da kullanılabilecek. İki ülke yeni nesil nükleer denizaltılar için gerekli olan teknoloji konusunda da ortak çalışma yapacaklar.

Yapılan bu anlaşmaların iki ülke arasındaki ilişkilerin derinleştirilmesini sağlayacağı ve iki ülkenin de karşı karşıya olduğu zorluklarla mücadelede stratejik ortaklık oluşturacağı kaydedildi.