İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

TÜRKİYE’DE YOUTUBE’A ERİŞİM SAĞLANDI ANCAK BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

5 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Türkiye sınırları içerisinde erişime kapalı olan internet paylaşım sitesi YouTube erişime 30 Ekim 2010 tarihinde açıldı.

İlk olarak 8 Mart 2007 tarihinde Atatürk’e hakaret içeren videolar içermesi gerekçesiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi tarafından erişime kapatılan YouTube, bu videoların sistemden kaldırılmasının ardından erişime açılmış, fakat 5 Mayıs 2008 tarihinde Ankara 1. Sulh Mahkemesi’nin koruma tedbirleri kapsamında, Türkiye sınırları içerisinde erişime tekrar kapatılmıştı.

Geçtiğimiz günlerde Almanya’da bulunan International Licencing Service adlı şirket YouTube’dan Atatürk’e hakaret içeren videoları kaldırdıklarını açıkladı. TRT arşivlerinin telif haklarının korunmasını resmi olarak üstlenen bu şirket, YouTube’daki Atatürk görüntülerinin de TRT arşivinden çıktığını fark etti ve YouTube içindeki telif haklarını koruyan otomatik sistem sayesinde TRT dolayısıyla sahip oldukları Atatürk videolarının silinmesini sağladı.  Bunun üzerine Türkiye 30 Ekim 2010 tarihi itibari ile 907 günlük YouTube yasağını kaldırdı.

Konuyu araştıran YouTube yetkilileri bu videoların telif hakları politikalarını ihlal etmediği sonucuna vardılar ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Bu videoların siteye yeniden yüklenmesi üzerine Türkiye’nin YouTube’a erişimi tekrar yasaklaması gündeme geldi.

YouTube’un 2,5 yıl sonra tekrar açılması üzerine bu kez de, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Ankara Milletvekili Nesrin Baytok’un yer aldığı iddia edilen videoların YouTube’da yer alması sitenin tekrar erişime engellenmesi ihtimalini ortaya çıkardı. Baykal’ın avukatları içeriği engellemek için Telekominükasyon İletişim Başkanlığı (TİB)’na başvuruda bulundu. TİB YouTube’a yazı yazarak, söz konusu görüntülerin kaldırılmasını talep ederek, aksi halde sitenin erişime engelleneceğini kaydetti. YouTube yetkilileri sorunun engellenmesi için çalışmalara başladıklarını bildirdiler.