İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

YUNANİSTAN’IN ARDINDAN İRLANDA’DA KRİZ TEHLİKESİ

Avrupa Birliği, üye ülkelerinden kamu borcu hızla artan İrlanda’nın da Yunanistan gibi mali yardıma muhtaç kalacağı korkusuyla karşı karşıya bulunuyor. Ekonomi ve Parasal İşlerden Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn, gelecek hafta başında Dublin’i ziyaret ederek İrlanda Parlamentosu gündemindeki 15 milyar Avro’luk kemer sıkma paketi için destek isteyecek.

İrlanda’da ilave vergileri ve kamu harcamalarında kesintileri içeren bu paketin onaylanma süreci öncesinde kamuoyunda büyük tepki oluştu. Ancak, paketin onaylanmaması durumunda İrlanda’nın piyasalar tarafından ağır bir şekilde cezalandırılması bekleniliyor. Kamuoyunun sert tepkisini paketin parlamentodan geçmeyeceği sinyalleri olarak algılayan piyasalarda İrlanda tahvillerinde yoğun satış yaşanırken faiz oranı tarihi seviyelere yükseldi. Gösterge niteliğindeki 10 yıl vadeli Alman tahvillerinin faiz oranı yüzde 2,5 düzeyinde bulunurken 10 yıllık İrlanda kâğıtlarının faiz oranları yüzde 7,4 seviyelerine ulaştı.  İrlanda’da kriz çanlarının çalmasına sebep olan bir diğer gösterge ise, Avro Alanı’nda bulunan, daha önce kurtarılan Yunanistan’ın 10 yıl vadeli tahvillerinin uluslararası piyasalarda yüzde 10,7 faiz oranıyla işlem görmesi. Bunun yanında, yüksek bütçe açığına sahip bir diğer AB ülkesi olan Portekiz’in 10 yıllık tahvillerinin de yüzde 6,2’lik faiz oranı ile işlem görmesi de ülke ve tüm AB adına tehlike arz ediyor.

AB liderlerinin geçen hafta bir araya geldiği zirvede 3 yıllık bir süre için oluşturulan 750 milyar Avro’luk uluslararası para fonunun katkısıyla oluşturulan acil yardım paketinin kalıcı hale gelebilmesi için Lizbon Antlaşması’nda kısmi değişiklik yapılması konusunda uzlaşma sağlanmıştı. Böylelikle, İrlanda’nın bu 750 milyon Avro’luk kurtarma fonuna başvurma seçeneğini değerlendirmesi bekleniyor. Bu durum, AB’de kamu borcu yüksek olan diğer ülkelerde de kriz ihtimali durumunda ne yapılacağı sorularını ve tartışmaları gündemde tutuyor.