İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

AVRUPA BİRLİĞİ DETERJANLARA FOSFAT DENETİMİ GETİRİYOR

Avrupa Komisyonu, deterjanlarda su kaynaklarını kirleten fosfatın kullanılmaması ve fosfor içerikli katkı maddelerinin azaltılması için bir öneri hazırladı. Avrupa Komisyonu’nun ve Endüstri ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani, deterjanlarda fosfat kullanılmasının yasaklanmasıyla Avrupa’nın göl, nehir ve sahillerinde su kalitesinin yükselmesini hedeflediklerini belirtti.

Avrupa Komisyonu, fosfat ve fosfor içerikli katkı maddelerinin nitrat örneğinde olduğu gibi suya karıştığında kırmızı ve yeşil dalga denilen su yosunlarının hızla büyümesine sebep olduğunu ve bu nedenle diğer su canlılarının yaşam alanının daraldığını ifade etti.

Sudaki fosfatın kimyasal ve biyolojik işlemlerle temizlenmesi ileri teknoloji ve ağır maliyet gerektirdiğinden ve AB’deki birçok arıtma tesisi bu altyapıya sahip olmadığından Komisyon, otomatik bulaşık makinelerinde kullanılan fosfat içerikli tablet deterjanların ekonomik açıdan uygun bir alternatif bulununcaya kadar yasaktan muaf tutulmasını talep etti. Komisyon’un önerisinin onaylanması durumunda yasağın 1 Ocak 2013’ten itibaren uygulamaya konulacağı belirtildi. Ancak, bulaşık makinelerinde kullanılan tablet deterjanlar için bu tarih 31 Aralık 2014 olarak ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun analizlerine göre Avrupa’nın en kirli su kaynaklarından Tuna Nehri’ndeki fosfatın yüzde 16’sı, Baltık Denizi’ndeki fosfatın ise yüzde 24’ü deterjandan kaynaklanıyor.