İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-11 KASIM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir belge olan ve Avrupa Komisyonu tarafından düzenli olarak hazırlanan raporların on üçüncüsü, Türkiye 2010 ilerleme raporu yayınlandı.

Devamını Oku

AB 2010 GENİŞLEME STRATEJİSİ İLE ADAY VE POTANSİYEL ÜLKELER İLERLEME RAPORLARI AÇIKLANDI

Avrupa Komisyonu tarafından her yıl düzenli olarak hazırlanan genişleme stratejisi ve aday ve potansiyel aday ülkeler –Hırvatistan, İzlanda, Türkiye, Makedonya, Arnavutluk, Bosna- Hersek, Karadağ, Sırbistan, Kosova- ile ilgili ilerleme raporları 9 Kasım 2010 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

DEVLET BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, AVRUPA PARLAMENTOSU’NDAKİ “TÜRKİYE DOSTLARI” İLE BULUŞTU

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) tarafından Avrupa Parlamentosu “Türkiye’nin Dostları Grubu” onuruna 2 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da verilen yemeğe katıldı.

Devamını Oku

TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDAKİ RABIT 2010 OPERASYONU HAYATA GEÇİRİLDİ

Kısaca RABIT olarak adlandırılan “AB Hızlı Sınır Müdahale Timi, 2 Kasım 2010 tarihi itibariyle Yunanistan-Türkiye sınırında konuşlandırıldı. Yunanistan’ın talebi üzerine harekete geçen Avrupa Birliği, Türkiye ile Yunanistan arasındaki kara sınırının 12,5 kilometrelik bölümünün “yasadışı” göç baskısı karşısında kontrolünü sağlamak üzere, hızlı sınır müdahale ekiplerini konuşlandırma kararı aldı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’DA VE AB’DE BOMBALI PAKET PANİĞİ

1 Kasım Pazartesi günü Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Meksika Büyükelçiliği’ne gönderilmek üzere bir kargo firmasına bırakılan paketin patlaması ve bir firma çalışanının hafif yaralanması Yunanistan’da paniğe yol açtı.

Devamını Oku

İNGİLTERE VE FRANSA ARASINDA SAVUNMA İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

2 Kasım 2010 tarihinde Londra’da, İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, iki ülke arasında savunma konusunda yeni bir dönem açan anlaşmaları imzaladılar.

Devamını Oku

AB RUSYA-POLONYA ARASINDAKİ GAZ ANLAŞMASININ UYGUN OLDUĞUNU BELİRTTİ

3 Kasım Çarşamba günü basında konuşan Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger 18 Ekim’de Polonya ile Rusya arasında yapılan yeni gaz anlaşmasının AB mevzuatına uygun olduğunu ve bu konuyla ilgili bir problem olmadığını belirtti.

Devamını Oku

TÜRKİYE’DE YOUTUBE’A ERİŞİM SAĞLANDI ANCAK BELİRSİZLİK SÜRÜYOR

5 Mayıs 2008 tarihinden itibaren Türkiye sınırları içerisinde erişime kapalı olan internet paylaşım sitesi YouTube erişime 30 Ekim 2010 tarihinde açıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU VERİ GİZLİLİĞİNİN KORUNMASINA İLİŞKİN YASALARI GÜNCELLİYOR

Dijital çağın kişisel verilerin paylaşımını hızla kolaylaştırması ile Avrupa Komisyonu 1995 tarihli “Veri Koruma Yönetmeliği”ni gözden geçirme ve düzeltme kararı aldı.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’IN ARDINDAN İRLANDA’DA KRİZ TEHLİKESİ

Avrupa Birliği, üye ülkelerinden kamu borcu hızla artan İrlanda’nın da Yunanistan gibi mali yardıma muhtaç kalacağı korkusuyla karşı karşıya bulunuyor.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ DETERJANLARA FOSFAT DENETİMİ GETİRİYOR

Avrupa Komisyonu, deterjanlarda su kaynaklarını kirleten fosfatın kullanılmaması ve fosfor içerikli katkı maddelerinin azaltılması için bir öneri hazırladı.

Devamını Oku