İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-21 KASIM 2010

BAN Kİ-MOON NEW YORK’TA KIBRISLI LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un daveti üzerine New York’ta bir görüşme gerçekleştirdiler.

18 Kasım tarihinde gerçekleştirilen görüşmede yönetim ve güç paylaşımı, ekonomi, AB meseleleri, güvenlik ve garantiler, mülkiyet, toprak ana başlıkları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon görüşme sonrasında yapılan basın açıklamasında 2011 yılının Ocak ayı sonunda Cenevre’de tekrar görüşme kararı aldıklarını belirtti.

Genel Sekreter bu görüşmeye neden ihtiyaç duyulduğunu açıklarken, bu yılın başlarında adayı ziyaret ettiğinde, her iki taraftaki halkın arasında Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek bir çözüm konusundaki umut ve beklentiyi hissedebildiğini ve müzakerelerde gerçek bir ilerleme kaydedildiği belirttikten sonra, yılın sonraki aylarında müzakerelerin net bir ilerleme olmaksızın devam etmesinin beklentileri düşürdüğünü vurguladı. Ban Ki-Moon,  Kıbrıs’taki barış görüşmelerinin ivme kaybettiğini ve iki tarafın bir anlaşmaya varması için hâlâ vakit varken ve siyasi ortam buna müsaitken, görüşmelerde ivmenin artırılmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı. Açıklamasında sürece bu ivmeyi sadece liderlerin kazandırabileceğinin de altını çizen Genel Sekreter, liderlerin, üzerinde uzlaşı bulunmayan ana noktalardaki uzlaşmazlıkları aşmak için, önümüzdeki haftalarda görüşmeleri yoğunlaştırmaya ve görüş farklılıklarını gidermek için pratik bir plan oluşturmaya karar verdiklerini de sözlerine ekledi.

Ocak ayı sonuna kadar liderler, tüm başlıklar altında çözümlenmeyi bekleyen temel sorunları saptayacaklar. Genel Sekreter’in de ifade ettiği şekliyle, bu çalışma, Birleşmiş Milletler’in bundan sonra atacağı adımların belirlenmesinde yardımcı olacak.

BM Genel Sekreteri’nin “Kıbrıs halkı ve uluslararası toplum, sonsuz görüşmeler değil, bir çözüm arzusundadır” ifadelerini kullanması ve Ocak sonunda yeniden görüşüleceğini belirtmesi KKTC açısından olumlu bir gelişme olarak yorumlanabilir. Zira bu, Rum tarafının masadan uzaklaşma konusunda gösterdiği çabaları bertaraf etmeye yönelik bir hamle olarak da değerlendirilebilir. Nitekim görüşmelerin Rum basınına yansıması da “yeni takvim”i ön plana çıkaran şekilde gerçekleşti.

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bu konuya ilişkin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’un önümüzdeki Ocak sonuna kadar yoğunlaştırılmış müzakerelere devam edilmesi ve sonrasında Cenevre’de tekrar görüşülmesi kararının kendisi için çok önemli olduğunu vurguladı ve “ilânihaye müzakere masasında kalamayacaklarını” ifade etti.

Kıbrıs’ta görüşmelere devam edilse de çözüme ne kadar yakın olunduğu soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Bir süredir müzakerelerdeki ivmenin kaybedilmiş olması ve 18 Ekim’de Avrupa Parlamentosu Hukuk İşleri Komisyonu’ndan doğrudan ticaret tüzüğüyle ilgili çıkan olumsuz karar, önümüzdeki döneme ilişkin ciddi bir endişe kaynağı. Fakat BM Genel Sekreteri’nin tarafları New York’a davet etmesi ve liderlerle görüşmeler gerçekleştirilmesi, bu görüşmelerde yeni bir takvim belirlenmesi, Genel Sekreter’in BM Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs’la ilgili sunacağı rapor ile birleştirildiğinde büyük önem arz ediyor.