İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-21 KASIM 2010

İRLANDA AVRUPA BİRLİĞİ İLE YARDIM PLANI KONUSUNDA ANLAŞTI

Uzun süredir bankacılık sektöründeki borçlar nedeniyle ekonomik sıkıntı içerisinde olan ve ekonomik yardım çağrılarına direnen İrlanda, Avrupa Birliği ile yardım planı konusunda anlaştı.

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin, Dublin’de hükümet yetkilileri ile bir araya gelerek yaptıkları görüşmeler sonrasında, İrlanda Maliye Bakanı Brian Lenihan, mali krizin çözülebilmesi için uluslararası yardıma ihtiyaç duyduklarını açıkladı. İrlanda’nın yardım talebi, Ekonomi ve Maliye Bakanları Konseyi (ECOFIN) ve Avro Grubu tarafından onaylandı.

İrlanda borç sorunu ile ilgili endişeler Eylül ayında Brian Lenihan’ın 5 İrlanda bankasının kurtarılma maliyetinin 45 milyar Avro olduğunu açıklaması sonrasında artmıştı. Emlak sektöründe yaşanan kriz sonrasında bankalar zora girmiş, bankalar ve hükümetin borçlanma maliyetleri yükselmişti. Aynı zamanda İrlanda’nın 2010 yılı bütçe açığı da, gayri safi yurtiçi hâsılasının yüzde 32’sine kadar yükseldi.

Görüşmelerin ardından yardım planının ayrıntılarının önümüzdeki günlerde açıklanacağı bildirildi. Avrupa Birliği yetkilileri, İrlanda hükümetine teklif edilecek yardımın 100 milyar Avro’yu bulabileceğini açıkladılar. İrlanda’ya yapılacak yardımının dört yıla yayılması ve bu yardımın 16 ülkenin dâhil olduğu Avro bölgesine mali istikrar getirmesi bekleniyor. 2011 yılı bütçesine 4,5 milyar Avro tasarruf ve 1,5 milyar Avroluk yeni vergiler dâhil edilirken, 2014 yılına kadar bütçe açığının gayri safi yurtiçi hâsılanın yüzde 3’ü düzeyine çekilip, 15 milyar Avro tasarrufa gidilmesi hedefleniyor.

İrlanda Başbakanı Brian Cowen, bazı ülkelerin dikkatini çeken ve Avrupa Birliği ortalamasının oldukça altında olan, yüzde 12,5 oranındaki kurumlar vergisinde ise bir değişiklik yapılmayacağını bildirildi.