İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-21 KASIM 2010

FRANSA’DA KABİNEDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Fransa’da 15 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından yeni kabine atamaları gerçekleştirildi. “Üçüncü Fillon Hükümeti” olarak da adlandırılan yeni kabinede 30 bakan yer alıyor. Bir önceki kabinede yer alan 14 bakan yeni kabinede görev yapmayacak.

 Önceki kabinede Dışişleri Bakanlığı görevini yürüten Bernard Kouchner yeni kabinede yer almazken bu göreve Michèle Alliot-Marie getirildi. Alliot-Marie bu göreve getirilen ilk kadın bakan olma özelliğini taşıyor. Savunma Bakanlığı’na eski başbakanlardan Alain Juppé getirilirken, AB İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Pierre Lellouche yeni kabinede Dış Ticaretten Sorumlu Bakan olarak atandı. Lellouche’dan boşalan koltuğa da Cumhurbaşkanı Sarkozy’ye yakınlığı ile bilinen henüz 35 yaşındaki Laurent Wauquiez getirildi. L’Oréal skandalı sonrasında adı medyada pek çok kez zikredilen Çalışma Bakanı Éric Woerth da koltuğunu bırakanlardan oldu; yeni kabinedeki Çalışma Bakanı Xavier Bertrand.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir yapılıyor. 2012’de gerçekleştirilecek seçimler öncesinde -özellikle emeklilik reformu sonrasındaki dönemde- kamuoyu nezdindeki desteği azalan Sarkozy’nin bu desteği artırmak amacıyla kabinede değişikliğe gittiği değerlendirmeleri yapılıyor.