İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-21 KASIM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Paketi ve İlerleme Raporu’nun açıklanmasının ardından bu hafta Türkiye’yi etkileyen uluslararası kurumlardaki gelişmeler ön plana çıktı. NATO ve G – 20 Zirveleri, BM Genel Sekreteri ile KKTC ve GKRY başbakanlarının görüşmesi haftanın önemli olayları arasındaydı.

Devamını Oku

NATO ZİRVESİ 19–20 KASIM TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Kuzey Atlantik İttifakı’nın önümüzdeki yıllardaki yeni stratejisinin belirlenmesi açısından büyük önem taşıyan NATO Zirvesi 19–20 Kasım tarihlerinde Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

G–20 ZİRVESİ 11–12 KASIM TARİHLERİNDE SEUL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

2010 yılındaki ilk toplantısı Toronto’da yapılan G–20 (Group of 20) Zirvesi’nin bu yılki son toplantısı 11–12 Kasım tarihlerinde Güney Kore’nin başkenti Seul’de gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı iki gün süren zirvedeki temel gündem maddelerini ticari dengeler ve kur politikası oluşturdu.

Devamını Oku

BAN Kİ-MOON NEW YORK’TA KIBRISLI LİDERLERLE GÖRÜŞTÜ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un daveti üzerine New York’ta bir görüşme gerçekleştirdiler.

Devamını Oku

İRLANDA AVRUPA BİRLİĞİ İLE YARDIM PLANI KONUSUNDA ANLAŞTI

Uzun süredir bankacılık sektöründeki borçlar nedeniyle ekonomik sıkıntı içerisinde olan ve ekonomik yardım çağrılarına direnen İrlanda, Avrupa Birliği ile yardım planı konusunda anlaştı.

Devamını Oku

AB BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE UZLAŞMA SAĞLANAMADI

AB Maliye Bakanları Konseyi ile Avrupa Parlamentosu (AP) arasında 15-16 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen 2011 bütçesine ilişkin görüşmeler iki kurum ve üye ülkeler arasındaki görüş ayrılıkları nedeniyle başarısızlığa uğradı.

Devamını Oku

FRANSA’DA KABİNEDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Fransa’da 15 Kasım tarihinde Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından yeni kabine atamaları gerçekleştirildi. “Üçüncü Fillon Hükümeti” olarak da adlandırılan yeni kabinede 30 bakan yer alıyor. Bir önceki kabinede yer alan 14 bakan yeni kabinede görev yapmayacak.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, YENİ TİCARET POLİTİKA STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 9 Kasım 2010 tarihinde yayımladığı “Ticaret, Büyüme ve Dünya’da Gelişmeler” başlıklı raporunda, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki beş yılı kapsayan ticaret stratejisinin ana hatlarını ortaya koydu.

Devamını Oku

HANS SEIDEL STIFTUNG, “AVRUPA’DA ÖZGÜRLÜK VE GÜVENLİK: ALMANYA VE AB YENİ ZORLUKLARLA YÜZLEŞİYOR” KONULU BİR KONFERANS DÜZENLEDİ

18 Kasım 2010 tarihinde Alman Hanns Seidel Stiftung’un Brüksel’deki temsilciliğinde, Avrupa’nın bir özgürlük, güvenlik ve adalet alanı haline getirilmesini amaçlayan 2009 Stockholm Programı ile ilgili bir seminer düzenledi.

Devamını Oku

EUROBAROMETRE, “ULUSLARARASI TİCARET” İLE İLGİLİ BİR RAPOR YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu, 9 Kasım 2010 tarihinde, “Uluslararası Ticaret” başlıklı yeni Eurobarometre raporunu yayımladı.

Devamını Oku

2011-2012 AKADEMİK YILI JEAN MONNET BURSLARI İÇİN BAŞVURU SÜRECİ BAŞLADI

2011-2012 akademik yılına ilişkin Jean Monnet Burs Programı’nın duyurusu 12 Kasım 2010 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

TÜRKİYE – İSVİÇRE ORTAK PROJE ÇAĞRISI

EUREKA ve Eurostars programlarının desteği ile Türkiye ve İsviçre arasında Ortak Ar-Ge Proje Çağrısı açıldı. Söz konusu çağrıda tüm teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek projeler destekleniyor.

Devamını Oku