İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 KASIM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geride bıraktığımız hafta sarsıcı bir gelişmeyle başladığı gibi aynı şekilde sarsıcı bir gelişmeyle sona erdi. 23 Kasım sabahı bütün dünya Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin Yeonpyeong Adası’nı top ateşine tutmasını konuştu. 1950–1953 yılları arasında süren savaştan sonra aralarında barış anlaşması imzalamadıkları için hâlâ daha savaşan ülkeler durumunda olan iki ülke arasındaki bu gerginlik sadece Sarı Deniz’de değil tüm dünyada büyük bir paniğe yol açtı. ABD, Rusya, Çin gibi devletlerin bu gerginlik karşısında alacağı tutum uluslararası kamuoyu tarafından dikkatle izlendi.

Haftanın son gününde ise dünya “WikiLeaks depremiyle” sarsıldı. 2006 yılında kurulmuş olan ve hükümetler ile organizasyonların gizli belgelerini yayınlayan WikiLeaks adlı site, en son geçtiğimiz Temmuz ayında Amerikan ordusunun Afganistan savaşında tutmuş olduğu pek çok belgeyi yayınlamasıyla kendinden bahsettirmişti. Fakat 29 Kasım sabahı WikiLeaks’in dünyada yarattığı deprem daha önce eşi benzeri görülmemiş bir olaydı. Amerikalı diplomatların dünyanın pek çok başkentinden merkeze gönderdikleri kriptolar sitede yayınlandı; belgelerin toplam sayısının 250.000 kadar olduğu belirtilse de çok küçük bir bölümünün yayınlanması bile dünyayı yerinden oynatmaya yetti. Önümüzdeki günlerde gelişmelerin ne yönde seyredeceği merakla bekleniyor ama bu olay bazı kesimler tarafından “diplomasinin 11 Eylül’ü” olarak değerlendirilmeye başlandı bile.  

Geçen hafta da bültenimizde yer verdiğimiz üzere Avrupa Birliği Yunanistan’dan sonra İrlanda’nın içine düştüğü ekonomik zorluğu konuşuyor. Önümüzdeki dönemde Portekiz ve İspanya gibi ülkelerin de ekonomik dengelerinin bozulması ihtimali AB’yi korkutuyor, Avro Alanı’nın geleceği konuşuluyor. Bununla birlikte bütçe tartışmaları da nihayete ermiş değil.

Son zamanlarda birinci gündem maddesi ekonomi olan AB’de Sahtecilikle Mücadele Ticaret Anlaşması (The Anti-Counterfeiting Trade Agreement – ACTA) ile ilgili tartışmalar da devam ediyor. 24 Kasım’da gerçekleştirilen oylamada ACTA’ya bir adım daha yaklaşılmış olsa da Avrupa Parlamentosu bu konuyla ilgili ikiye bölünmüş durumda. Yasadışı müzik elde etmenin bir sonucu olan “3 hata” kuralı -3 kez yasadışı eylem yapılması durumunda kullanıcının internet bağlantısının kesilmesi- AP’de tartışmalara yol açtı. Bir grup muhalif bu kuralın yasal hale getirilmesinden endişe duyuyor.  Bu kuralın yasal hale getirilmesi ve her ülkede uygulanmaya başlanması durumunda korkunç sonuçlar doğacağı yorumları yapılıyor. Diğer bir görüşe göre ise ACTA sahte malların kullanımına yönelik uluslararası standartlar getirecek ve bu sayede Avrupa endüstrisi ürünlerini tüm dünyada satabilecek.

Bu hafta bu bölümde son olarak değinmek istediğimiz konu ise Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği işbirliğinde düzenlenen önemli bir toplantı. Avrupa Komisyonu’nun 9 Kasım tarihinde Türkiye İlerleme Raporu’nun açıklaması sonrasında söz konusu rapor ülkemizde değerlendirilmeye devam ediyor. 23 Kasım’da Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda da katılım sürecinin neresinde olduğumuz pek çok açıdan değerlendirildi. Bu toplantıyla ilgili haberimizi bu haftaki bültenimizde bulabilirsiniz.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.