İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 KASIM 2010

“BİSFENOL A” İÇEREN BİBERON SATIŞI AVRUPA’DA YASAKLANDI

Avrupa Komisyonu, özellikle plastik ve reçine imalatında kullanılan tehlikeli bir kimyasal olan Bisfenol A (BPA) maddesinin biberon ve emzik üretiminde kullanılmasını yasakladığını açıkladı. Avrupa Birliği’nin 27 üye ülkesinin uzmanlarından oluşan Gıda Zinciri Komitesi, nitelikli oy çoğunluğu ile bu yöndeki yasa tasarısını onayladı.

Bu doğrultuda, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde Mart 2011’den itibaren BPA içeren biberon üretimi durdurulacak, Haziran ayından itibaren ise bu biberonların satışına ve ihracatına son verilecek.

Tüketicinin ve Sağlığın Korunmasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi John Dalli, yapılan son bilimsel çalışmaların BPA kimyasalının bebek sağlığını olumsuz yönde etkilediğini gösterdiğini belirtti. Bu kimyasal, bebeklerin bağışıklık ve gelişim sistemlerini etkilediği gibi tümör gelişimine de neden olabiliyor. Sıcakla birleştiğinde ise kansere neden olabiliyor.  

Avrupa’dan önce Avustralya, Kanada ve ABD’nin birçok eyaletinde BPA içeren biberon üretimi ve satışı yasaklanmıştı. Bu yasağın Türkiye’de de uygulanması gerektiğini savunan Türkiye Eczacılar Birliği, bu ürünlerin satışının durdurulması için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunduklarını bildirdi.