İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 KASIM 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geride bıraktığımız hafta sarsıcı bir gelişmeyle başladığı gibi aynı şekilde sarsıcı bir gelişmeyle sona erdi. 23 Kasım sabahı bütün dünya Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin Yeonpyeong Adası’nı top ateşine tutmasını konuştu.

Devamını Oku

BAN Kİ-MOON KIBRIS İLE İLGİLİ RAPORUNU YAYIMLADI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Kıbrıs’taki müzakerelerin son durumuna ilişkin hazırladığı rapor 25 Kasım tarihinde yayımlandı ve BM Güvenlik Konseyi üyelerine sunuldu.

Devamını Oku

“AVRUPA KOMİSYONU 2010 YILI TÜRKİYE İLERLEME RAPORU: KATILIM SÜRECİNİN NERESİNDEYİZ?” BAŞLIKLI TOPLANTI ANKARA’DA DÜZENLENDİ

Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Komisyonu 2010 Yılı Türkiye İlerleme Raporu: Katılım Sürecinin Neresindeyiz?” başlıklı toplantı 23 Kasım 2010 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AB İLE ÜÇÜNCÜ ÜLKELER ARASINDA VİZE MUAFİYETİ KONUSUNDA ADIMLAR ATILDI

22 Kasım 2010 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB-Ukrayna Zirvesi’nde, Ukrayna ile vize serbestleştirilmesinin sağlanmasına yönelik Eylem Planı kabul edildi.

Devamını Oku

AB İLE AFRİKA ARASINDAKİ TİCARET YENİDEN CANLANIYOR

Afrika kıtası ile Avrupa Birliği arasındaki ticaret hacmi 2010’un ilk dokuz ayında, 2009’daki ithalat ve ihracatın sebep olduğu düşüşü telafi etmeye başladı.

Devamını Oku

ÜÇÜNCÜ UCLG TOPLANTISI’NDA GELECEĞİN ŞEHİRLERİ İÇİN BİR MANİFESTO YAYINLANDI

17 – 20 Kasım 2010 tarihlerinde Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (United Cities and Local Governments - UCLG) tarafından Meksika’da gerçekleştirilen Yerel ve Bölgesel Liderler Dünya Zirvesi’nde, üye yerel ve bölgesel yönetimler “2030 yılındaki Şehirler için bir Manifesto”yu imzaladılar.

Devamını Oku

“BİSFENOL A” İÇEREN BİBERON SATIŞI AVRUPA’DA YASAKLANDI

Avrupa Komisyonu, özellikle plastik ve reçine imalatında kullanılan tehlikeli bir kimyasal olan Bisfenol A (BPA) maddesinin biberon ve emzik üretiminde kullanılmasını yasakladığını açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TARAFINDAN YAYIMLANAN RAPORDA AVRUPA’DA GENİŞBANT BAĞLANTI HIZININ ARTTIĞI BELİRTİLDİ

Avrupa Komisyonu’nun 25 Kasım Salı günü yayımladığı bilgilere göre, Avrupa’da genişbant bağlantıları bir yıl öncesine göre daha hızlı, fakat Avrupa Birliği’nin hedeflerine ulaşması için daha çok yol alması gerekiyor.

Devamını Oku