İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 KASIM-5 ARALIK 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçen hafta başında gündeme bomba gibi düşen WikiLeaks belgeleri bu hafta hem dünyada hem de Türkiye’de en çok tartışılan konu oldu. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili belgelerde geçen iddialar geride bıraktığımız bir hafta boyunca Türk siyasetini meşgul etti.

Devamını Oku

BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TARAFLAR KONFERANSI CANCUN’DA SÜRÜYOR

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 16’ncı oturumu olan Taraflar Konferansı (COP 16) 29 Kasım tarihinde Meksika Cancun’da başladı. Konferans 10 Aralık’a kadar sürecek.

Devamını Oku

AVRUPA KRİZLE BOĞUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Bankacılık sektöründeki borçlar nedeniyle ekonomik kriz yaşayan İrlanda’ya 85 milyar Avro değerinde yardım sağlanacağı açıklandı.

Devamını Oku

ÜÇÜNCÜ AFRİKA – AB ZİRVESİ LİBYA’DA GERÇEKLEŞTİ

29 – 30 Kasım 2010 tarihlerinde Libya’nın başkenti Trablus’ta gerçekleştirilen Zirve’ye Avrupa ve Afrika ülkelerinden 80’den fazla temsilci katıldı.

Devamını Oku

DAVUTOĞLU-CLINTON GÖRÜŞMESİNE WIKILEAKS BELGELERİ DAMGASINI VURDU

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Washington temasları kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile yaptığı görüşmeye WikiLeaks adlı internet sitesi tarafından yayınlanan gizli belgeler damgasını vurdu.

Devamını Oku

“AB VE TÜRKİYE’NİN DIŞ POLİTİKADA DEĞİŞEN ROLLERİ” BAŞLIKLI ÜÇÜNCÜ TÜRKİYE-AVRUPA FORUMU BERLİN’DE DÜZENLENDİ

Merkezi İstanbul’da olan Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (TASAM) ile Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı işbirliğinde düzenlenen “Avrupa Birliği ve Türkiye’nin Dış Politikada Değişen Rolleri” başlıklı Üçüncü Türkiye-Avrupa Forumu 1–2 Aralık 2010 tarihlerinde Almanya’nın başkenti Berlin’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

İSVİÇRE’DEKİ REFERANDUM SONUCU TEPKİLERE YOL AÇTI

28 Kasım 2010 tarihinde, İsviçre’de suç işleyen göçmenlerin ülkeden sınır dışı edilip edilmemesine ilişkin gerçekleştirilen referandumda yüzde 53 oranında “evet” oyu çıktı.

Devamını Oku

MOLDOVA’DAKİ ERKEN GENEL SEÇİMLERDE KAZANAN KOMÜNİST PARTİ OLDU

Moldova Merkez Seçim Komisyonu’nun seçmenlerden yüzde 54,95’lik kısmının oy kullandığını kaydetmesi ile geçerli sayılan erken seçimlerin sonucunda kazanan Komünist Parti oldu.

Devamını Oku

İSTANBUL, 2012 AVRUPA SPOR BAŞKENTİ SEÇİLDİ

2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi. Avrupa Parlamentosu’nda 30 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni’nde İstanbul’un “2012 Spor Başkenti” seçildiği resmen ilan edildi.

Devamını Oku

2010 EKİM AYINDA İTHALAT YÜZDE 35,5 ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu ve Gümrük Müsteşarlığı işbirliği ile elde edilen geçici dış ticaret verilerine göre; 2010 yılı Ekim ayında ihracat, 2009 yılının aynı ayına göre yüzde 8,8 oranında artarak, 10 milyar 982 milyon dolara, ithalat ise yüzde 35,5 oranında artarak 17 milyar 310 milyon dolara yükseldi.

Devamını Oku