İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 KASIM-5 ARALIK 2010

ÜÇÜNCÜ AFRİKA – AB ZİRVESİ LİBYA’DA GERÇEKLEŞTİ

29 – 30 Kasım 2010 tarihlerinde Libya’nın başkenti Trablus’ta gerçekleştirilen Zirve’ye Avrupa ve Afrika ülkelerinden 80’den fazla temsilci katıldı. “Yatırım, Ekonomik Büyüme ve İstihdam Yaratılması” ana teması ile toplanan Zirve, katılımcı ülkelerin Trablus Bildirisi’ni imzalamasıyla tamamlandı.

Gabon Devlet Başkanı ve Afrika Birliği Komisyonu Başkanı olan Jean Ping ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun ortaklaşa düzenledikleri basın toplantısında ise Zirve’nin kısa bir değerlendirmesi yapıldı. Liderler Trablus Bildirisi’nin 2010 – 2013 yılları arasında gerçekleştirilecek Üç Yıllık Eylem Planı içinde belirlenen öncelik alanlarında somut işbirliği yapılmasını öngördüğünün altını çizdi. Öncelik alanları olarak belirlenen konular, demokratikleşme, insan hakları, enerji, göç ve istihdam olurken, bu alanlarda yapılacak “somut işbirliği”nin detayları konusunda bilgi verilmedi.

Avrupa Komisyonu Başkanı Barroso, konuşmasında Afrika ile AB arasında ekonomik işbirliğinin her geçen gün arttığı ve Afrika’nın AB’ye üye 27 ülkenin toplam ticaretinde yüzde 9’luk paya sahip olduğunu belirtti. Bununla birlikte AB’nin Afrika’ya en fazla resmi kalkınma yardımı (official development assistance - ODA) yapan bölge olduğunu ancak hiçbir ülkenin veya bölgenin sadece ODA’larla kalkınmasını sürdürülebilir kılamayacağını da sözlerine ekledi.  Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Jean Ping de konuşmasında Barroso’ya katıldığını ve gelişme için gerekli olan, kalkınma yardımı, ticaret ve doğrudan yatırımı içeren üç ana etken içerisinde kalkınma yardımlarının önemini büyük ölçüde yitirdiğinin altını çizdi.