İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 KASIM-5 ARALIK 2010

MOLDOVA’DAKİ ERKEN GENEL SEÇİMLERDE KAZANAN KOMÜNİST PARTİ OLDU

Moldova Merkez Seçim Komisyonu’nun seçmenlerden yüzde 54,95’lik kısmının oy kullandığını kaydetmesi ile geçerli sayılan erken seçimlerin sonucunda kazanan Komünist Parti oldu. Daha önce Seçim Kanunu’nda yapılan değişikliklere göre, Moldova parlamento seçimlerinin geçerli kabul edilebilmesi için oy kullanma hakkına sahip olan toplam seçmen sayısının en az yüzde 33,33 olması gerekiyordu.

Merkez Seçim Komisyonu Sekreteri Yurie Ciocan yurt dışında yaşayan vatandaşların seçimlere rekor sayıda katılım sağladığını kaydetti. Yurtdışında yaşayan 65.200 Moldovalının seçimlerde oy kullandığı açıklandı. Moldova’daki bu seçimler son iki yıldaki üçüncü parlamento seçimleri. Ülkedeki parlamento, yeni cumhurbaşkanını seçememesi nedeniyle feshedilmişti.

Yapılan genel seçimler sonucunda Komünist Parti yüzde 39,3’lük oy ile birinci parti olurken, Liberal Demokrat Parti yüzde 29,4, Demokrat Parti yüzde 12,7, Liberal Parti ise yüzde 10 oy aldı. Partilerin milletvekili dağılımı ise şöyle; Komünist Parti 42, Liberal Demokrat Parti 32, Demokrat Parti 15 ve Liberal Parti 12. Ülkenin 101 sandalyeli üst yasama organına geçiş için 20 parti ve 19 bağımsız aday mücadele etti. Partiler için seçim barajı yüzde 4, iki partili blok için yüzde 7, üç veya daha fazla partiden oluşan blok için ise yüzde 9, bağımsız adaylar için ise yüzde 2.

Erken seçimler ülkedeki mevcut siyasi tıkanıklığın giderilmesinde yeterli olmadı. Zira Avrupa yanlısı partilerin toplamda parlamentoya 56 milletvekili sokması ile Avrupa yanlısı ve Komünist Parti bloklarının ikisi de cumhurbaşkanı seçebilmek için nitelikli çoğunluk olan 61 sayısına ulaşamamış oldu. Bu durum siyasi krizin gündemde kalmaya devam etmesine neden olacak gibi görünüyor.