İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 KASIM-5 ARALIK 2010

İSTANBUL, 2012 AVRUPA SPOR BAŞKENTİ SEÇİLDİ

2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, 2012 Avrupa Spor Başkenti seçildi. Avrupa Parlamentosu’nda 30 Kasım 2010 tarihinde düzenlenen Avrupa Spor Başkentleri Bayrak Devir Teslim Töreni’nde İstanbul’un “2012 Spor Başkenti” seçildiği resmen ilan edildi.

Brüksel’deki törene, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Ertekin, millî basketbolcu İbrahim Kutluay ile belediye meclis üyeleri katıldı. Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş yaptığı konuşmada İstanbul’da düzenlenen Avrasya Maratonu, son yıllarda yapımı artırılan kapalı spor salonları, park alanlarında bulunan spor olanakları ve plajlar hakkında bilgi verdi. İstanbul’un spor başkenti seçilmesi ile spor aktivitelerine daha da ağırlık verileceğini belirten Topbaş, herkesin spora yönelmesini arzuladığını belirterek katılımcılara Spor Başkenti İstanbul’u ziyaret etmeleri konusunda davette bulundu. Spor Kalite Sertifikasını imzalayan Topbaş, Avrupa Spor Başkentleri Kurumu (European Capitals of Sport Association - ACES) Başkanı Gian Francesco Lupatelli’den “2012 Avrupa Spor Başkenti Sertifikası”nı aldı.

İstanbul, 2011 Avrupa Spor Başkenti seçilen Valencia’dan bu unvanı devralacak, ardından 2013 yılında da bu unvanı Belçika’nın Anvers şehrine devredecek.