İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ARALIK 2010

POLONYA BAŞBAKANI DONALD TUSK TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

2011’in ikinci yarısında AB dönem başkanı olacak Polonya’nın Başbakanı Donald Tusk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti ile 8-9 Aralık 2010 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti. Başbakanlık merkez binaya gelişinde resmi törenle karşılanan Tusk, Başbakan Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptıktan sonra ortak basın toplantısı düzenlendi. Erdoğan, gerek NATO’da gerek AB’deki Polonya – Türkiye dayanışmasının, Polonya’nın NATO’ya girmesine Türkiye’nin verdiği desteğin ve AB’de Polonya’nın Türkiye’ye karşı olan olumlu tutumunun bir kenara koyulmasının mümkün olmadığını, ayrıca 2014 yılında Polonya ile ilişkilerin 600. yılı olacağını, Avrupa’da böyle bir ilişki daha olmadığını belirterek Polonya Başbakanı’na teşekkürlerini iletti. Erdoğan, Tusk ile yaptığı görüşmelerde Polonya ile Türkiye arasındaki siyasi, savunma, sanayi, enerji, ekonomik, ticari, kültürel ve tarihi ilişkileri ele aldıklarını belirtti. Ayrıca vize konusunda da ocak ayında konunun çözümüne ilişkin ayrıntılı görüşmeler yapılarak şubat ayında bir adım atılabileceğini söyledi.

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluşan Tusk, ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve AB üyeliği konusunda görüşmeler yaptı.

Tusk, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’te TOBB tarafından organize edilen Türkiye-Polonya İş Forumu’na katıldı. Kimya, ilaç, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, hizmet ve gıda sektörlerinden 40’tan fazla Polonya şişletmesinin de katıldığı forumda Tusk yaptığı konuşmada AB üyeliği konusunda da Türkiye’yi hep desteklediklerini anımsattı. Bu üyeliğin hem Türkiye hem de AB çıkarına olduğunu belirten Tusk, vize engelinin kaldırılması konusunda da gerekli adımları atacaklarını ve Avrupa üzerinde baskı kuracaklarını, Polonya'nın vize rejiminin kolaylaştırılmasından yana olduğunu, bu konuda liderlik yaptığını söyledi. Polonya ile Türkiye arasındaki dostluğun sağlam temellere dayandığını ve bu ilişkinin uluslar arası alanda iyi bir örnek olduğunu vurguladı. Küresel kriz esnasında birçok ülke ekonomisinin itibarının zedelendiğini hatırlatan Tusk, Türkiye ve Polonya'nın bu dönemde elde ettikleri başarının önemine işaret etti.

Tusk, Polonyalı besteci ve piyano virtüözü Chopin’in doğumunun 200. yılı nedeniyle Ankara’da oluşturulan “Chopin Parkı”nın açılışına eşi Malgorzata Tusk ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık ile katıldı. Ardından Anıtkabir’i ziyaret ederek çelenk bıraktı.