İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ARALIK 2010

CANCUN İKLİM ZİRVESİ SONUÇLANDI

Meksika’nın Cancun kentinde 29 Kasım – 10 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen 16’ıncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ile Mücadele Taraflar Konferansı (COP 16) ve 6’ıncı Kyoto Taraflar Toplantısı Cumartesi sabahı yapılan son oturum ile sonuçlandı. Yapılan kapanış oturumunda 10 Aralık Cuma günü Bolivya hariç diğer 193 taraf ülkenin kabul ettiği mutabakat metni imzalandı. Metin ilk kez bir BM dokümanında küresel ısınmanın sanayileşme öncesi seviyenin 2 santigrat derece fazlasını aşmaması gerektiğini içerdi. Cancun Zirvesi öncesinde Japonya, Çin ve ABD arasındaki büyük fikir ayrılıkları sebebiyle iklim değişikliği ve küresel ısınma ile mücadele konusunda tarafların önemli bir taahhütte bulunmayacağı bekleniyordu. Ancak oluşturulan mutabakat metni bir nebze olsun bu endişeleri giderdi. Cancun Zirvesi’ndeki mutabakatın ardından hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin daha ileri taahhütler ve daha somut adımlar atması için önümüzdeki yıl Güney Afrika’nın başkenti Durban’da yapılacak toplantı büyük önem taşıyor.

Zirve’nin iklim değişikliği ile mücadele alanına yaptığı en büyük katkı ise, BM İklim Değişikliği Müzakereleri sürecine olan inancın tekrar sağlanması oldu. Zirve, BM çerçevesi dışında gerçekleşen ve resmi olarak kabul edilmeyen Kopenhag Antlaşması’ndaki ortalama yüzde 16’lık sera gazı indirimini BM çerçevesi içerisine alınmasını sağladı. Böylelikle geçtiğimiz yıl büyük umut bağlanan Kopenhag’daki COP 15 toplantısının beklentileri karşılamaması sonucu oluşan olumsuz hava Cancun Zirvesi sonrası dağılmış gözükmekte.

Zirve içerisinde alınan en önemli karar ise az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğine adaptasyon ve sera gazı azaltımı konularında desteklenmesini amaçlayan “Yeşil İklim Fonu”nun çerçevesinin oluşturulması oldu. 2020 yılına kadar yaklaşık 100 milyar dolar aktarılması planlanan fonun ilk üç yıl Dünya Bankası denetiminde çalışması planlanıyor.