İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
6-12 ARALIK 2010

KOSOVA’DA İLK GENEL SEÇİMLER YAPILDI

Kosova, 17 Şubat 2008’de Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından ilk genel seçimlerini 12 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdi. Yapılan genel seçimlerin galibi, oyların yaklaşık yüzde 31’ini alan Başbakan Haşim Taçi’nin Kosova Demokratik Partisi oldu. Seçimlerden ikinci parti olarak oyların yüzde 26’sını alan Kosova Demokratik Birliği çıktı. Genel seçimler öncesinde Sırbistan, Kosova’da yaşayan Sırplar’ı seçim boykotuna çağırmıştı. Kosova’nın kuzeyinde yaşayan Sırplar bu çağrıya uyarken, diğer bölgelerde yaşayan Sırplar’ın oylarını kullandığı gözlendi.

AB, Kosova’daki seçimlerin demokratik kriterlere uygun geçmesini ülkenin üyelik perspektifi açısından memnuniyet verici buluyor. Ancak bugün Kosova, Avrupa’nın en zayıf ekonomisine sahip. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 45’lere dayanıyor. Ekonomik durum, işsizlik ve yolsuzluk genel seçimler öncesi de ülkede en fazla tartışılan konular olmuştu. Bunun yanında, AB için önemli bir diğer konu, 2 milyon nüfusa sahip ülkedeki Arnavut çoğunluğun 120 bin kadar olan Sırp azınlıkla barış içinde ve ayrımcılık olmaksızın yaşayabildiğini göstermesi ve hukuki olarak bunu güvence altına alıp sürdürebilmesi.

Kosova’nın bağımsızlığı halen, başta Rusya, Sırbistan ve AB üyesi olan beş  ülke (Yunanistan, İspanya, GKRY, Romanya ve Slovakya) olmak üzere, bazı ülkeler tarafından tanınmıyor. Ayrıca Kosova halen Birleşmiş Milletler üyesi bir ülke değil.