İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-25 ARALIK 2010

TARIM VE BALIKÇILIK BAKANLARI KARADENİZ’DE AVLANMA KOTALARI KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDI

AB Tarım ve Balıkçılık Bakanları’nın 14 Aralık 2010 tarihli toplantısında Karadeniz’de bazı balık türlerinin avlanma kotaları konusunda yapılacak düzenlemelerde anlaşmaya varıldı. Önümüzdeki Konsey toplantılarında bu konunun somut bir sonuca bağlanmasına karar verildi. Daha önce Komisyon ve Belçika Dönem Başkanlığı toplam izin verilen avlanmanın (total allowed catchment - TAC) kalkan ve çaça balıkları için yüzde 10 oranında azaltılması gerektiği konusunda uzlaşmıştı. Ayrıca Konsey, Komisyon’un, Karadeniz’deki kalkan balıkçılığı için tek seferde yapılacak avlanma ve ağ büyüklüklerinin belirlenmesi üzerine bir taslak düzenleme hazırlamasına karar verdi. Konsey ve Komisyon, balık türlerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için bölgesel işbirliğinin ön plana çıkarılması görüşüne vardı.

Konsey ayrıca, Kuzey Denizi ve Atlantik’te yıllardır aşırı avlanma nedeniyle zarar gören morina balığı avlanma kotalarının yüzde 18 oranında düşürülmesine karar verdi. Oran, bölgelere göre yüzde 3 ile yüzde 50 arasında değişiklik gösterecek. Diğer balık türlerinin avlanma kotalarında ise yine bölgelere göre azalma ve artışlar öngörülürken, kotanın ringa balığında toplam yüzde 10, dil balığında ise yüzde 15 artırılmasına karar verildi.

Bazı balık türlerindeki aşırı avlanma nedeniyle, 2002’deki Dünya Kalkınma Zirvesi’nde 2015 yılı için konan maksimum sürdürülebilir ürün hedefi doğrultusunda, Balıkçılık’tan Sorumlu Komisyon Üyesi Maria Damanaki, 11 Kasım’da 2011 yılı için kotalarda değişiklik olacağını duyurmuştu.