İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-25 ARALIK 2010

AB TARIM BAKANLARI SÜT ÜRETİMİ İLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME TASLAĞI ÜZERİNDE ANLAŞTI

AB Tarım ve Balıkçılık Bakanları 13 Aralık tarihinde gerçekleştirdikleri toplantıda, rekabet kanununun süt üreticilerinin fiyat pazarlığında gücünün artırılmasına yönelik olarak düzenlenmesi konusunu görüştü ve büyük oranda uzlaşmaya vardı. Danimarka, Hollanda, İsveç ve Birleşik Krallık dışındaki ülkeler taslağa olumlu bakarken, Fransa Tarım Bakanı Bruno Le Maire, bunun üreticiler için devrim niteliğinde bir karar olacağını belirtti.

Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Dacian Cioloş, üreticilerin imalat, süreç, miktar konusunda sözleşmelerde daha çok söz sahibi olabilmeleri için önlemler alınacağını; araştırma ve üretim ile işleme süreçlerinin iyileştirilmesi konusunda ise hem üretici hem de imalatçılarla işbirliği yapılacağını ifade etti.

Hazırlanan taslak, fiyat görüşmelerinin, ülkedeki üretimin yüzde 33’ü veya toplam AB üretiminin yüzde 3,5’i geçilmediği sürece aynı üretici birliği tarafından yapılmasına olanak sağlıyor. Portekiz, Estonya, Kıbrıs gibi üretim miktarı az olan bazı ülkeler ise, yüzde 33 oranındaki kotanın düşük olduğunu dile getirdi. Tarımdan Sorumlu Komisyon Üyesi Cioloş, ülkeler arasında ciddi bir dengesizlik olması durumunda süt üreticilerinin finansal tazmin karşılığında üretimlerini gönüllü olarak düşürecekleri bir sistem düşünülebileceğini belirtti.