İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-25 ARALIK 2010

AB FİLDİŞİ SAHİLİ’NE YAPTIRIM KARARI ALDI

Fransa’nın eski sömürgelerinden, önemli bir kakao ve kahve üreticisi olan Fildişi Sahili’nde Kasım ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmıştı. Ancak, 2005 yılında süresi dolmasına rağmen bu seçimlere kadar cumhurbaşkanlığını bırakmayan Laurent Gbagbo, eski başbakan ve IMF yetkilisi Allassane Ouattara’ya karşı seçimleri kaybetmesine rağmen bunu kabul etmeyerek Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Anayasa Mahkemesi ise seçimi Gbagbo’nun kazandığını açıklamıştı. Bunun üzerine, iki lider ayrı ayrı yemin etmiş ve iki ayrı hükümet kurulmuştu. Liderleri destekleyen grupların çatışmaya başlaması ile onlarca kişi hayatını kaybetmişti. Gbagbo aynı zamanda Outtara’ya silahlı destek verenlerin Birleşmiş Milletler (BM) ve Fransa tarafından desteklendiğini, bu nedenle görev yapan 900 kadar Fransız Barış Gücü askerinin derhal ülkeyi terk etmesi gerektiğini açıklamıştı.

Bu durum üzerine ABD, AB ve Afrika Birliği harekete geçti. Afrika Birliği, Gbagbo yerini tamemen Outtara’ya bırakana kadar Fildişi Sahili’nin üyeliğini askıya alma kararı aldı. Fransa, bölgedeki askerlerinin saldırıya uğraması halinde kendilerine de savunma hakkı doğacağını açıkladı. Geçtiğimiz hafta AB, Gbagbo’ya bir ültimatom vererek kendisinin bir hafta içinde devlet başkanlığı görevini bırakmasını istedi. Aksi takdirde AB yaptırımlarının, uluslararası mahkeme tarafından sorgulamanın başlatılmasının, Gbagbo ile eşinin mal varlığının dondurulmasının ve vize yasağı getirilmesinin kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Gbagbo’nun çekilmemesi üzerine AB, 22 Aralık 2010 tarihinden itibaren başta Gbagbo ve eşi olmak üzere Fildişi Sahili’nin 19 yetkilisine yaptırım uygulamaya başladı ve ülkedeki şiddetin durması ve durumun bir an önce normale dönmesi için ihtarda bulundu. Şu anda ülkede BM Barış Gücü görev yaptığı için AB’nin bir barış gücü yollaması gibi bir durum söz konusu değil. Ancak, Fransız askerlerinden oluşan bir AB Acil Müdahale Gücü (EU rapid response force) şu anda hazır halde bekletiliyor.

Fildişi Sahili’nde 1999 yılında bir askeri darbe gerçekleşmişti. 2002 yılında başlayan iç savaş nedeniyle ülke kuzey ve güney olarak ikiye bölünmüştü. Bundan önce 2007 yılında BM denetiminde gerçekleşen anlaşma ile ülke birlik halinde seçimlere gitmişti. Ayrıca, ülkedeki BM Barış Gücü’nde 18 Türk polisi de görev yapıyor.