İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-25 ARALIK 2010

“AVRUPA PATENTİ” YENİDEN GÜNDEME GELİYOR

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar’dan Sorumlu Üyesi Michel Barnier 10 Aralık Cuma günü, 11 üye devletin (Fransa, Almanya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Slovenya, İsveç ve Birleşik Krallık) bir “Avrupa patenti” oluşturulması konusunda işbirliğini güçlendirmeye yönelik teklifini kabul etti. Böylece “Avrupa patenti” konusu uzun bir aradan sonra tekrar gündeme taşınmış oldu. Ortak patent üzerine görüşmelerin tıkanmasının sebebi İspanya ve özellikle İtalya’nın böyle bir eksikliğin varlığını kabul etmekle birlikte patentlerdeki dil sisteminin İngilizce, Fransızca ve Almanca olmak üzere üç dilde oluşturulmasına karşı çıkmalarıydı.

11 üye devlet tarafından sunulan bu öneri sonrasında, 14 Aralık’ta Avrupa Komisyonu, patent konusunda güçlendirilmiş işbirliğine ilişkin bir önerge sundu. Avrupa Komisyonu’nun 2011 yılında daha ayrıntılı bir öneri sunabilmesi için, Avrupa Parlamentosu’nun rızasının ardından önergenin AB Bakanlar Konseyi’nde nitelikli çoğunlukla kabul edilmesi gerekiyor.

Bu şekilde yapılacak bir düzenleme sistemin parçası olan her üye ülkede geçerli olacak bir patentin oluşturulmasına imkân sağlayacak. Patent, merkezlerin hangi ülkede olduğunun önemi olmaksızın tek bir başvuruyla alınabilecek.

Mevcut düzenlemelere göre yürütülen patent işlemleri karışık ve çok masraflı, bu sebeple de revize edilmeleri gerektiği düşünülüyor. Ayrıca tüm AB ülkelerinde geçerli tek bir sistem olmadığı için yatırımcılar ve firmalar her ülkeye ayrı ayrı başvuru yapmak zorunda kalıyorlar. Sadece 13 AB ülkesinde geçerli olan bir patentin maliyeti 18 bin Avro’yu bulurken, bu miktar ABD’de 1850 Avro civarında. Bu miktarın bu kadar yüksek olması ise büyük ölçüde çeviri masraflarından kaynaklanıyor.