İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
13-25 ARALIK 2010

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Yeni yıla girerken Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde bir başlık daha açma umutları, 16 – 17 Aralık tarihlerinde gerçekleşen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi sonrası boşa çıktı.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ KONSEYİ ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB’ye üye ülkelerin hükümet ve devlet başkanları, 16–17 Aralık 2010 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Konseyi Zirvesi’nde bir araya geldi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ ZİRVE TOPLANTISI’NA EKONOMİK KRİZ ÖNLEMLERİ DAMGASINI VURDU

16–17 Aralık 2010 tarihinde düzenlenen AB Konseyi Zirve Toplantısı’nda bir araya gelen AB devlet ve hükümet başkanları, kriz önlemleri konusunda uzlaşmaya vardı.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU 2011 YILI AB BÜTÇESİNİ ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu (AP) uzun tartışmaların ardından 15 Aralık’ta 2011 yılı AB bütçesini onayladı.

Devamını Oku

MACARİSTAN DÖNEM BAŞKANLIĞI ÖNCELİKLERİ AÇIKLANDI

1 Ocak 2011’den itibaren AB Dönem Başkanlığı’nı yürütecek olan Macaristan, önceliklerini açıkladı. İnsan temelli ve Avrupa vatandaşlarına hizmetin ana tema olduğu öncelikler dört başlık altında toplanıyor.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANLIĞI`NA HAZIRLANAN MACARİSTAN TARTIŞMALI BASIN YASASINI KABUL ETTİ

Macar Hükümeti 21 Aralık 2010 tarihinde, ülkedeki tüm basın organlarını (yazılı basın, görsel basın ve internet haberciliği) denetlemek amacıyla, beş üyesi iktidardaki Fidesz Partisi’nden oluşan denetleme kurulunun (Ulusal Medya ve İletişim Kurulu) oluşturulmasını öngören yasayı kabul etti.

Devamını Oku

BULGARİSTAN VE ROMANYA’NIN SCHENGEN ALANI’NA KATILIMI ENGELLENDİ

21 Aralık 2010 tarihinde Fransa ve Almanya, 2007 yılında Birliğe üye olan Bulgaristan ve Romanya’nın bu aşamada Schengen Alanı’na katılımına karşı çıktıklarını belirten bir mektubu Avrupa Komisyonu’na iletti.

Devamını Oku

REFORM İZLEME GRUBU’NUN 23’ÜNCÜ TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Reform İzleme Grubu’nun 23’üncü Toplantısı, 14 Aralık 2010 tarihinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

IPA KAPSAMINDA GEÇİŞ DÖNEMİ DESTEĞİ VE KURUMSAL YAPILANMA BİLEŞENİNE İLİŞKİN 2009 YILI FİNANSMAN ANLAŞMASI İMZALANDI

13 Aralık 2010 tarihinde, Avrupa Komisyonu ile Türkiye arasında, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki birinci bileşen olan “Geçiş Dönemi Desteği ve Kurumsal Yapılanma Bileşeni”ne ilişkin 2009 yılı Finansman Anlaşması imzalandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, 2011–2015 E-DEVLET EYLEM PLANINI AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, üye devletlerin kamu kurumlarının internet üzerinden sundukları hizmetleri artırmayı ve bu hizmetlerin kapsamını geliştirmeyi amaçlayan yeni bir eylem planı oluşturdu.

Devamını Oku

TARIM VE BALIKÇILIK BAKANLARI KARADENİZ’DE AVLANMA KOTALARI KONUSUNDA UZLAŞMAYA VARDI

AB Tarım ve Balıkçılık Bakanları’nın 14 Aralık 2010 tarihli toplantısında Karadeniz’de bazı balık türlerinin avlanma kotaları konusunda yapılacak düzenlemelerde anlaşmaya varıldı.

Devamını Oku

AB TARIM BAKANLARI SÜT ÜRETİMİ İLE İLGİLİ YENİ BİR DÜZENLEME TASLAĞI ÜZERİNDE ANLAŞTI

AB Tarım ve Balıkçılık Bakanları 13 Aralık tarihinde gerçekleştirdikleri toplantıda, rekabet kanununun süt üreticilerinin fiyat pazarlığında gücünün artırılmasına yönelik olarak düzenlenmesi konusunu görüştü ve büyük oranda uzlaşmaya vardı.

Devamını Oku

CATHERINE ASHTON AVRUPA PARLAMENTOSU’NU NATO LİZBON ZİRVESİ’YLE İLGİLİ BİLGİLENDİRDİ

15 Aralık Çarşamba günü Avrupa Parlamentosu’nda (AP) Portekiz’in başkenti Lizbon’da gerçekleştirilen NATO Zirvesi ile ilgili bir konuşma gerçekleştiren AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksel Temsilcisi Catherine Ashton, AB ile NATO ilişkilerini daha ileriye götürme konusundaki taahhüdünü yinelerken, Türkiye’nin bunda önemli bir rolü bulunduğunun ve kendisinin 27 üye ülkeyi temsil ettiğinin farkında olduğunu vurguladı.

Devamını Oku

AB FİLDİŞİ SAHİLİ’NE YAPTIRIM KARARI ALDI

Fransa’nın eski sömürgelerinden, önemli bir kakao ve kahve üreticisi olan Fildişi Sahili’nde Kasım ayında cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmıştı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YOKSULLUK VE SOSYAL DIŞLANMA İLE MÜCADELE KAPSAMINDA YENİ BİR RAPOR YAYINLADI

Avrupa Komisyonu 16 Aralık 2010 tarihinde “Yoksulluk ve Sosyal Dışlanmaya Karşı Avrupa Platformu” başlıklı bir rapor yayınladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU YASADIŞI GÖÇ İLE MÜCADELEDE YUNANİSTAN’A 9,8 MİLYON AVRO YARDIMDA BULUNMA KARARI ALDI

Avrupa Komisyonu 15 Aralık 2010 tarihinde Yunanistan’a, yasadışı göç alanında, ülkedeki mülteci başvurularına yönelik kurumsal kapasitenin artırılması amacıyla 9,8 milyon Avro’luk bir yardım paketi verildiğini açıkladı.

Devamını Oku

OECD’NİN AVRO ALANI EKONOMİK RAPORU YAYINLANDI

OECD’nin 13 Aralık’ta yayınladığı “Avro Alanı 2010” raporuna göre Avro Alanı istikrarlı hale geldi ancak istikrarın sürdürülebilir olması için kapsamlı bir reform gündeminin uygulanması gerekiyor.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ KÜRTAJ DAVASINDA İRLANDA ALEYHİNE KARAR ALDI

2005 yılında kürtaj olmak için İngiltere’ye gitmek zorunda kalan İrlanda vatandaşı üç kadın, ülkelerine geri döndüklerinde komplikasyon ve sağlık sorunları yaşadıklarını iddia ederek, 15 Temmuz 2005 tarihinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin özellikle yaşam hakkına, insanlık dışı ve/veya alçaltıcı muamele yasağına ve aile ve özel hayata saygıya ilişkin maddelerine dayanarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurdular.

Devamını Oku

“AVRUPA PATENTİ” YENİDEN GÜNDEME GELİYOR

Avrupa Komisyonu’nun İç Pazar’dan Sorumlu Üyesi Michel Barnier 10 Aralık Cuma günü, 11 üye devletin (Fransa, Almanya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Litvanya, Lüksemburg, Hollanda, Slovenya, İsveç ve Birleşik Krallık) bir “Avrupa patenti” oluşturulması konusunda işbirliğini güçlendirmeye yönelik teklifini kabul etti.

Devamını Oku