İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde 16 Ocak 2014 tarihinde yapılan 51’inci Olağan Genel Kurul toplantısı yer aldı.

Açış konuşmalarını İKV Başkanı Prof. Dr. Halûk Kabaalioğlu, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun gerçekleştirdiği toplantıda, İKV’nin 2013-2014 döneminde görev alacak yeni Yönetim Kurulu belirlendi ve ilk yapılan Yönetim Kurulu toplantısında İKV Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ömer Cihad Vardan seçildi.

İKV Uzman Yardımcısı İlge Kıvılcım tarafından kaleme alınan “2020’ye Doğru Kyoto-Tipi İklim Değişikliği Müzakereleri-AB’nin Yeterliliği ve Türkiye’nin Konumu” adlı kitap Aralık ayında yayımlandı. Söz konusu yayın, küresel iklim değişikliği müzakere süreci çerçevesinde, AB’nin COP Toplantıları ve Türkiye’nin iklim politikası hakkındaki gelişmeleri ele alıyor.

Bunun yanı sıra, İKV Yönetim Kurulu öncülüğünde Haziran 2011 – Ocak 2014 döneminde yürütülen faaliyetlerin tümünü kapsayan İKV Faaliyet Raporu hazırlanarak, okuyucularımızla paylaşıldı ve İKV Dergisi’nin Aralık 2013 sayısı da raflarda yerini aldı.

Türkiye ve AB gündeminde yer alan önemli bir gelişme ise AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun 14 Ocak 2014 tarihinde Strazburg’a gerçekleştirdiği resmi ziyareti oldu. Söz konusu ziyaret kapsamında AB yetkilileri ve AP grup liderleriyle temaslarda bulunan Bakan Çavuşoğlu, Türkiye-AB ilişkilerini, Kıbrıs sorununu ve çözüm sürecini değerlendirerek, AB’deki muhataplarını Türkiye’de son günlerde yaşanan gelişmeler konusunda bilgilendirdi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerine damga vuran en önemli gelişme ise Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) yapısını değiştirmeye yönelik yasa teklifi oldu. Avrupa Konseyi’nden ve AB’den HSYK’nın yapısını değiştirme girişimlerine sert eleştirilerin geldiği bir dönemde, Başbakan Erdoğan’ın beş yıl aradan sonra 21 Ocak 2014 tarihinde Brüksel’e yapacağı ziyaret, bu nedenle Türkiye ve AB ilişkileri açısından daha büyük bir önem kazandı.

Son olarak, geçtiğimiz hafta ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştiren Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB üyeliğine hazır olduğuna inancını ifade etti ve yeni müzakere fasıllarının açılmasıyla bu sürecin hızlanması gerektiğini kaydetti.

İçinde bulunduğumuz haftanın Türkiye-AB ilişkileri açısından en önemli olayı kuşkusuz Başbakan Erdoğan’ın beş yıllık bir aradan sonra yapacağı Brüksel ziyareti olacak. AB kurumlarının başkanları ile görüşmeler gerçekleştirecek olan Erdoğan’ın gezisine bir sonraki bültenimizde detaylı olarak yer vereceğiz.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.