İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU STRAZBURG’A RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlık görevini Aralık ayında Egemen Bağış’tan devralmasının ardından 14 Ocak 2014 tarihinde AB ve Avrupa Konseyi nezdinde temaslarda bulunmak üzere Strazburg’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, ziyareti kapsamında ilk olarak Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular İttifakı’nın (AECR) Avrupa Parlamentosu’ndaki kanadı olan Avrupa Muhafazakarlar ve Reformcular’ın (ECR) Başkanı Martin Callanan ve Avrupa Parlamentosu Sosyalistler ve Demokratlar Grubu Başkanı Hannes Swoboda ile görüştü. Swoboda ile görüşmesinde Türkiye-AB ilişkileri, Kıbrıs sorunu ve çözüm sürecini değerlendiren Çavusoğlu daha sonra Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten ile bir görüşme gerçekleştirdi.. AB Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, Bakan Çavuşoğlu ve Raportör Oomen-Ruijten Şubat 2014’te AP Genel Kurulu’nda oylanacak olan Türkiye raporunu değerlendirdiler.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle bir araya geldi ve Türkiye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Komisyon Üyesi Füle, Türkiye’de yaşanan yolsuzluk iddiaları ve yargı sistemindeki değişikliklere ilişkin olarak AB’nin endişe duyduğunu dile getirdi ve Türkiye’nin yolsuzluk iddialarını “fark gözetmeden ve ayrıcalıksız olarak, şeffaf ve tarafsız bir şekilde” araştırılmasını sağlayacak girişimlerde bulunması çağrısını yaptı.

Bakan Çavuşoğlu’nun Komisyon Üyesi Füle ile yaptığı görüşmenin ardından Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Çavuşoğlu ve Füle’nin ilk görüşmelerinin “açık ve yapıcı” olduğu belirtildi. Komisyon açıklamasında ayrıca, Çavuşoğlu ve Füle’nin Türkiye ve AB’yi birbirine bağlayan stratejik bağların sağlamlaştırılması konusunda hemfikir oldukları belirtilerek, bu bağların kilit noktasının katılım müzakereleri olduğu ifade edildi.

İkili görüşmelerde, son günlerde tartışılan yolsuzluk iddiaları ve ardından yargı sisteminde yapılan müdahaleleri eleştirdiği belirtilen Komisyon Üyesi Füle’nin, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerine bağlılığına ilişkin endişe ve şüphe doğuracak girişimlerde bulunmaması gerektiğinin altını çizdiği öğrenildi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu ise görüşmelerin ardından yaptığı değerlendirmede AB’deki muhatapların birçok konuda “eksik ve yanlış” bilgiye sahip olduklarını, Füle ile yaptığı görüşmelerde ise HSYK, müzakere süreci, Geri Kabul Anlaşması ve vize muafiyeti konularına değindiklerini açıkladı.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye’de ele alından yargıyla ilgili kanun tasarısının maddelerini inceleyeceği ve görüşlerini kanun tasarısı oylamaya sunulmadan önce Türk yetkililerle paylaşacağı belirtildi.

Bakan Çavuşoğlu Strazburg ziyareti kapsamında son olarak Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile bir araya geldi.