İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

SLOVENYA CUMHURBAŞKANI ÜLKEMİZE RESMİ BİR ZİYARETTE BULUNDU

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor 15 Ocak 2014 tarihinde ülkemize resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Pahor, 16 Ocak 2014 günü Türkiye-Slovenya İş Forumu çerçevesinde düzenlenen Slovenya Yatırım Semineri’ ne de katıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor onuruna Çankaya Köşkü’nde resmî akşam yemeği verdi. Gül, burada yaptığı konuşmada, Slovenya ile üst düzey ziyaretlerde son yıllarda güçlü bir ivme yakalandığını belirtirken, iki ülke arasında 2009’dan bu yana çeşitli vesilelerle Cumhurbaşkanı düzeyindeki altıncı ziyaretin gerçekleştirildiğini, kendisinin de 2010 yılında Slovenya’yı ziyaret ettiğini ifade etti.

Türkiye’nin, Slovenya’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini en başından itibaren kuvvetle desteklediğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin AB üyelik sürecinde Slovenya’dan her zaman güçlü destek gördüğünün altını çizdi. Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke ilişkilerinin 2011 yılından bu yana “stratejik ortaklık” olarak tanımlandığını ifade ederek, Slovenya Stratejik Konseyi’nin 2012 yılından bu yana, Türkiye’yi Sloven şirketler için yatırımlar açısından öncelikli altı ülke arasında saymasını memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ise yaptığı konuşmada, Türkiyenin Avrupa’ya yönelik hedefleri açısından ülkesinin sağlam desteğinin bir kere daha altını çizmek istediğini ve Slovenya ile Türkiye arasındaki dostluğun geleceğine olan inancını vurguladı. Pahor, ziyaretinin ikinci gününde Türkiye-Slovenya İş Forumu çerçevesinde düzenlenen Slovenya Yatırım Semineri’ne katıldı. Seminere Pahor’un yanı sıra Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Slovenya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Karl Viktor Erjavec, Slovenya Cumhuriyeti Finans Bakan Yardımcısı Mitja Mavko ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu katıldı.

Seminerde konuşan Hisarcıklıoğlu, Slovenya’nın Türkiye için stratejik öneme sahip olduğunu ve Slovenya ile güçlü siyasi ve stratejik ilişkilerimize ek olarak tüm alanlarda güçlü ve çeşitlendirilmiş ekonomik ilişkiler tesis etmek istediklerini ifade etti. Slovenya’nın içine kapanan bir AB’nin değil; küresel bir vizyona sahip, genişlemeci, dışa dönük bir Avrupa’nın savunucusu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, Slovenya halkının verdiği desteğin, Türkiye’yi üyelik sürecinde cesaretlendirmekte olduğunu belirtti. Türkiye’nin AB tam üyelik sürecinde verdiğiniz destek için Slovenya’ya teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin AB yolunda pek çok engelle mücadele ettiğini ve bunların başında da vize sorununun geldiğini vurgularken, vizelerin tamamen kaldırılması için Slovenya’nın Türkiye’ye verdiği desteği sürdürmesini beklediğini ifade etti.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor ise burada yaptığı konuşmada, Türk iş dünyasına Slovenya’da yatırım yapmaları çağrısında bulundu. Türkiye ve Slovenya’nın birbirleri için önemli iki ülke olduğunu dile getiren Pahor, iki ülkenin de içtenlikle ortak bir Avrupa geleceğine inandığını kaydetti.

Slovenya olarak Türkiye’yi çok önemli gördüklerini aktaran Pahor, Avrupa’daki ekonomik kriz sırasında Türkiye ekonomisinin yüzde 4’lük bir büyüme elde ettiğini ve gençler açısından mükemmel işler gerçekleştirdiğini belirtti. Pahor, Türkiye’nin AB üyeliğini uzun süredir desteklediklerini ve ekonomik ve politik boyutta artan biçimde gelişme gösteren bir ülke olarak Türkiye’nin AB üyeliği için artık vaktin geldiğine inandığının altını çizerken, yeni müzakere fasıllarının açılmasıyla bu sürecin hızlanması gerektiğini belirtti.