İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

AP “para karşılığı AB vatandaşlığı” uygulamasına karşı bir ilke kararı aldı

AP 16 Ocak 2013 tarihinde “para karşılığı AB vatandaşlığı” uygulamalarının kabul edilemeyeceği yönünde bir ilke kararı aldı. Söz konusu karar ile AP vekilleri, Avrupa Komisyonu’ndan konuya ilişkin esasları belirlemesini talep ediyor.

Bazı AB Üye Devletlerinde “AB vatandaşlığının belli koşullarda ve belli bir bedel karşılığında satılması” olarak ifade edilebilecek uygulamalar, son olarak Malta hükümetinin geçen yıl Kasım ayında aldığı ve bu yıl Şubat ayında yürürlüğe girmesi öngörülen, “Malta vatandaşlığına 650 bin avro karşılığı hak kazanılmasını” öngören kararı nedeniyle AP gündemine geldi. Malta, bu sayede azami 1800 kişiye Malta vatandaşlığı vermeyi ve devlet kasasına milli gelirin yüzde 5’ine denk gelen 130 milyon avro’luk kaynak oluşturmayı hedeflediğini açıkladı.

Bir AB üye devletinde üçüncü ülke vatandaşlarına vatandaşlık verilmesi kararı aynı zamanda “AB vatandaşlığının kazanılması” anlamına geldiği için, Malta ve diğer bazı Üye Devletlerde uygulanan “AB vatandaşlığının satışı” sadece bir üye devleti değil AB’yi ilgilendiren bir mesele haline geliyor. İspanya, Portekiz, Letonya, Macaristan, Yunanistan, İngiltere, Hollanda’da belli bir miktarda yatırım ya da bedel karşılığında oturma iznine veya AB vatandaşlılığına kolaylıkla hak kazanılabiliyor. Bu nedenle, AP içinde konuya ilişkin yapılan hararetli tartışmaların ardından alınan ilke kararında, Malta ya da benzer uygulamaların görüldüğü diğer üye devletlerin ismi açıkça zikredilmedi. Bununla birlikte, Avrupa Komisyonun Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan İçişleri Sorumlu Üyesi Viviane Reding AP’de yaptığı konuşmada, “AB vatandaşlığın satışa çıkarılmasının” kabul edilemez olduğunu ifade etti ve Malta’nın aldığı söz konusu kararı sert bir şekilde eleştirdi.

Vatandaşlığa ilişkin konularda düzenleme yapma hakkının ulusal hukukun yetkisinde olduğu AB hukukunda, “AB vatandaşlığının para karşılığı satışını” yasaklayan bir hüküm bulunmuyor.