İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

Finansal piyasalara ilişkin düzenlemeleri içeren MiFID II paketi üzerinde anlaşmaya varıldı

Yunanistan Dönem Başkanlığı ve AP, şeffaflığın artırılması ve yatırımcının korunmasının yanı sıra, mal piyasalarında spekülasyonların önlenmesi ve teknolojik gelişmelerin takip edilmesi amacıyla 14 Ocak 2014’te mali hizmetler piyasasını yöneten kuralların (MiFID II) gözden geçirilmesine ilişkin anlaşmaya vardılar. AB söz konusu gözden geçirme kapsamında gerçekleştirilecek reformlar konusunda ilk global oyuncu olacak. Avrupa Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Michel Barnier söz konusu kuralların daha güvenli, daha açık ve daha fazla sorumluluk sahibi finansal sistemin ortaya koyulması ve ekonomik krizden sonra yatırımcı güveninin tesis edilmesinde temel adım olacağını belirtti.

Gözden geçirilen direktif, organize ticaret sistemi (OTF), hisse senetleri dışında finansal araçlara ilişkin işlemlerin yapıldığı yeni ticaret platformları oluşturulmasını öngörüyor.

Avrupa Parlamentosu’nun söz konusu direktif paketini Mart oturumunda ele alınması ve ilgili mevzuatın bu yılsonunda AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanması ve 2016 sonuna doğru yürürlüğe girmesi bekleniyor.