İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
12-18 OCAK 2014

AP üyeleri AB Troykası’nın kaldırılmasını istiyor

Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF’den oluşan ve Yunanistan, İngiltere, Portekiz ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi (GKRY) gibi Üye Devletlere ilişkin kurtarma programlarını yönetmek üzere kurulmuş olan geçici bir araç niteliğindeki AB Troykası’nın sonlandırılmasına yönelik olarak AP’den baskılar geliyor. Parlamentoda siyasi grupların büyük bölümü Troyka’nın ortadan kaldırılmasını istiyor.

Parlamenterler Troyka’nın hesap verebilirliğine ilişkin eksikliklerin olduğunu belirtirken Troyka aynı zamanda, ekonomik önlemlere ilişkin yanlış tahminler ve kurtarma planı uygulayan ülkelerden ekonomik toparlanma hızları konusunda eleştirilerin odağı oluyor.

AP, Troykanın çalışmalarına ilişkin bir araştırma yürütüyor ve Mart ayındaki genel kurulunda bu konuda bir oylama yapılması bekleniyor. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden sorumu üyesi Olli Rehn ise Troyka’nın üç ortak kurum olarak iyi çalıştığını, yakın zamanda da çalışmaya devam edeceğini belirtti. Troyka üyelerinin bağımsız olmalarından memnuniyet duyduklarını ancak Troyka üyelerinin farklı ekonomik görüşleri takip etmeleri nedeniyle karar verme sürecinin her zaman kolay olmadığını söyledi.